Bebeklerde El ve Yüz Temizliği Nasıl Yapılır?

0 Yorum yapıldı
Bebeklerde El ve Yüz Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebeklerde El ve Yüz Temizliği Nasıl Yapılır?

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 445ZİYARET

 • 0YORUM

Bebeklerde El ve Yüz Temizliği Nasıl Yapılır?

 

 • Bebeklerde Yüz Temizliği

Bebek sağlığı açısından yüz temizliği çok önemlidir. Bebeklere temizlik alışkanlığına yüz temizliği ile başlanır. Bebeğin yüzü cildi tahriş etmeyecek yumuşak bir bezle kibarca silinir. Bebeğin yüzü uygun bir sabunla temizlenir. Bebek gözleri çapak tuttuğunda steril bir gazlı bez su ile ıslatılır. Silme işlemi bastırmadan hafifçe yapılır. Her silme işleminde farklı bez kullanılır. Silme işlemi yapılırken geri dönüş yapılmaz. Temizlik yön olarak içten dışa doğru yapılır. Göz burun tarafından şakaklara doğru yapılır. Bebeğin gözünde sarımsı akıntı gelmesi durumunda vakit kaybetmeden bebek en yakın sağlık kurumuna götürülür. Bebeğin kulağı çok hassastır. Deliğe kulak çöpü bile sokulmaz. Kulak arkası ve kulak kepçesi iç kıvrım bölgesi temizlenir. Pamuklu çubuk kullanımı bebek için uygun değildir. Pamuklu çubuklar kulak zarına zarar verir. Pislik kulak zarından içeri kaçar. Banyo yaparken bebeğin kulağına su kaçırmamaya özen gösterin. Orta kulak iltihabı olan bebeklerde banyo öncesi kulak mutlaka kapatılır. Burun tıkanıklığı temizleme çubuğu ile nazik bir şekilde temizlenir. Bebeklerde pamukçuk oluşumunu önlemek için meme başı, biberon ve emzik temizliğine dikkat edilir. Pamukçuk oluşursa vakit kaybetmeden bebek doktora götürülür.

 • Bebeklerde El Temizliği

Sevilen bir bebeğin eline temas edilir. Mikroplar bebeğe en kolay ellerden geçer. Bebekler eliyle gözlerini ovuşturur. Bebeğin eli her gün yeni bir bezle silinir. Bebeğin elleri açılıp kıvrım ve parmak arası temizlenir. Acil durumlarda bebek el temizliği için ıslak mendil kullanılır. Bebek tırnakları düzenli olarak kontrol edilip kesilir. Bebek tırnakları bebeklere zarar verebilir. Bunun önüne geçmek için bebeğe küçük penye eldiven takılır. Bebek tırnakları bebek uyurken kesilir. Bebekler banyo yaptıktan sonra tırnakları kesilir. Tırnak için özel bebek tırnak makası kullanılır. Tırnaklar parmak hizasında kıyıları düz olarak kesilir. Yuvarlak kesilen tırnaklar ele batar. Tırnak kesim sonrası eller mutlaka bol sabunlu su ile yıkanır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

445 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz