Bebekler de el yıkama yöntemleri

0 Yorum yapıldı
Bebekler de el yıkama yöntemleri

Bebekler de el yıkama yöntemleri

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 465ZİYARET

  • 0YORUM

 Bebeklerde El Yıkama Teknikleri; 

Sağlıklı yaşamın ilk ayağını temizlik oluşturur. Bebekler gün boyu ellerini ağzına götürür çünkü haz alma organı ağızdır. Dünyayı tanıma ve keşfetme organı ağızdır. Elleri temiz olmayan bebeklerin mikrop ve enfeksiyon kapması çok kolaydır. Bağışıklık sistemi çok zayıf olan bebeklerin vücuda giren mikrop ve enfeksonlarla mücadele edecek gücü çok zayıftır. Bu yüzden bebeklik dönemi hastalıkları her zaman bebek için ciddi tehlike taşır. Bebek sağlığı için geliştirilen iki tip el yıkama tekniği vardır. Bunlar sosyal el yıkama tekniği ile hijyenik el yıkama tekniğidir.   

 

 

           


1- Sosyal El Yıkama Tekniği : Bu yıkama şeklinde kişi mikrop öldürmeyen sabunla eli yıkar. Gözle görünen kirler temizlenir. Ellerin tamamen mikroptan arınması söz konusu değildir. El yıkama işlemi en az 20 saniye sürer. Sabunlar tek kullanımlıktır. Kalıp sabunlar bakterilerin çoğalmasına neden olur. Sabunlar ısıya dayanıklı ve dezenfekte edilmiştir. El yıkamadan önce tüm takılar çıkartılır. El ıslatılıp bilek, avuç içi, ellerin sırt ve parmak arası sabunla bolca köpürtülür. Bu işlem en az 30 dakika sürer. Eller iyice durulanır. Kağıt havlu ile bileklerden başlayarak kurutulur. Aynı havlu ile çeşme kapatılır. Acele etmek, işlemleri kısa tutmak temizliğin doğasına aykırıdır.


2- Hijyenik El Yıkama Tekniği : Çocuk temizliğinin çok hassas olduğu yerlerde özellikle bebek bakım merkezlerinde, mama hazırlanan yerlerde, bebeğin alt temizliği sonrası bu teknik uygulanır. Antibakteriyel sabunlar kullanılır. Sabunlar mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Elin temizlenmesinin yanında uzun süre elin temiz kalması amaçlanır. Çeşme kağıt havlu ile açılır. El ılık su ile ıslatılıp 7 ml dezenfekte sabun alınır. Ellerin iç yüzeyi, dış yüzeyi ve parmak arası 25 saniye boyunca ovulur. Eller ılık su ile durulanıp kağıt havlu ile kurulanır. Tüm işlemler bittikten sonrs kağıt havlu ile musluk kapatılır.


 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

465 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz