Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

0 Yorum yapıldı
Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 459ZİYARET

  • 0YORUM

 

* Ateş Yükselmesi Nedir ?

Ateş vücut ısısının belli bir değerin üstüne çıkmasıdır. İnsan vücudu gün içinde ısısı değişkenlik gösterir. Sabah 36 derece olan vücut ısısı, öğlen 37.5 dereceye yükselir. Vücut ısısı yapılan egzersizlere, sık giyinmeye, uyku durumuna göre, tüketilen yiyecek ve içeceklere göre değişiklik gösterir. Rektal ölçümlerde 38 derece, ağız ölçümü 37,5 derece, kulak ölçümü 37.8 derece, koltuk altı ölçümü 37.2 derece baz alınır. Her yıl dünya genelinde 120 milyon ateş yükselmesi vakkası görülür. Bu sayının % 33 ünü bebekler oluşturur. Ateş yükselmesi bir hastalık olmayıp çoğu zaman bir hastalığın habercisidir.

 

* Ateş Neden Yükselir?

Hastalık vücudun bir savunma mekanizması olup çoğu zaman hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkar. Aileler için büyük korku kaynağı olan ateş ciddiye alınması gereken bir durumdur. Ateş bir çok etkenden etkilenir. Savunma mekanizması zayıf olan bebek ve yaşlılarda daha büyük hasarlar oluşturur. Ateş yükselince vücut aşırı enerji harcar. Kalp hızlanır, soluk alıp verme sıklığı artar.kişinin su ve oksijen ihtiyacı artar. Vücudun kol ve bacak bölümünde damarlar süzülür. Kan beyin, kalp ve karaciğere fazla ulaşır. Böylece bu hayati öneme sahip organlar koruma altına alınmış olunur. Ateş ile vücutta bakteri çoğalması engellenmiş olur. Vücut kendini koruma altına almak için ısısını arttırır.

 

* Ateş Nelere Yol Açar ?

Bebeğin enerji tüketimi artar. Bebek aşırı sıvı tüketir. Vücudun su ihtiyacı artar. Vücudun oksijen tüketim miktarı artar kalp ve sokunun sistemi hızlı çalışır. Kişide huzursuzluk, huysuzluk ve beslenme problemleri ortaya çıkar. Kişi kalp yetmezliği ve ateşli nöbetler geçirir. Bebeklerde ateş ilk 3 ay çok tehlikelidir. Bebek ölümlerine yol açar. Sosyoekonomik durumu düşük aile bireylerinde çok sık görülür. Kansızlık çeken, kronik hastalarda ateş yükselmesi çok sık görülür.

 

* Hangi Hastalıklar Yüksek Ateşe Neden Olur?

Ateş yükselmesi bazı hastalıkların habericisi olarak karşımıza çıkar. Özellikle bakteri kaynaklı üst solunum yolu enfksiyonu hastalıklarında ateş yükselmesi çok sık görülür. Orta kulak iltihabı, sinüzit, ishal, idrar yolu enfksiyonu, döküntülü hastalıklar, zaatürre, verem, diş çıkarma, kanser, sıcak çarpması, menenjit ve tiroit hastalıklarında ateş çıkma belirtisi gösterir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

459 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz