Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı

0 Yorum yapıldı
Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı

Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 456ZİYARET

  • 0YORUM

 

Bebeklerde Diş Gelişimi 

Bebeklerde diş gelişimi doğum öncesi döneme dayanır. Dişler olgunlaşma tamamlandıktan sonra ortaya çıkar. Dişler sırayla diş etlerini delerek çıkar. Diş çıkarma döneminde kuru öksürük, uyku bozukluğu, huzursuzluk, hafif ateş gibi belirtiler ortaya çıkar. Bebeklerde net bir diş çıkarma zamanı yoktur. Bireysel olarak farklılık gösterir.

 

Diş Temizliğine Ne Zaman Başlanır ?

Bebeklerde diş 6 aylık olduktan sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar. İlk diş çıktıktan sonra temizlenme işlemine başlanır. Diş Temizliği sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yemeğinden sonra günde en az 2 defa temizlenir. Temizleme işlemi gazlı bez bir tülbent ile yapılır. Çocuğun arka dişleri çıktıktan sonra dişler fırçalanır. Diş fırçalama işlemi teknik olarak uygulamak zordur. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaya küçük yaşlarda başlanır. Dişlerin görünen ve kolay ulaşılan yerleri temizlenir arka kısım görünmeyen bölümler tam temizlenemez. Çürüklerin engellenmesi için arka görünmeyen bölgenin iyi temizlenmesi gerekir. Diş fırçalama işlemi büyükler tarafından kontrol edilmelidir.

 

İdeal Diş Fırçası

İdeal bir diş fırçası ağız büyüklüğü ile uyumlu olmalıdır. Yumuşak bir yapıda naylon kıldan üretilmiş olmalıdır. Sert diş fırçaları dişleri aşındırır, diş etlerine zarar verir. Diş fırçalarının fırça kılları aşınınca mutlaka değiştirilmelidir. Bebekler için 2 yaşına kadar uzmanlar diş fırçası kullanmayı önermez.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

456 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz