Bebek tuzlama yöntemi ölüme davetiye çıkarıyor

0 Yorum yapıldı
Bebek tuzlama yöntemi ölüme davetiye çıkarıyor

Bebek tuzlama yöntemi ölüme davetiye çıkarıyor

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 476ZİYARET

  • 0YORUM

YENİDOĞAN BEBEKLERİ TUZLAMA YÖNTEMİ ÖLÜME DAVETİYE ÇIKARIYOR

Geleneksel bir yöntem olan bebek tuzlama işlemi ebeveynler tarafından sıklıkla uygulanıyor. Fakat bilinmeyen bir çok zararı olduğunu belirtmekte fayda var. Teri kokmasın diye yapılan bu yöntem ölümcül tehlikesi olduğunun altını çiziyor uzmanlar.

“Genellikle Güney, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da uygulanan bu yöntemi sıkça görmekteyiz” diyen Neonatoloji (Yeni Doğan) Uzmanı Yrd. Doç Dr. Bilge Bayraktar, tuzlama yöntemi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Yeni doğan süreci 28 günü içeren ve bebeklerin oldukça en hassas oldukları süreçtir. Diğer dönemlere oranla bu süreçte ki bebeklerde ölüm daha sık görülür. Çok eskilere dayanan kişilerin görüşleri ise bu döneme ki bebekleri geleceğe karşı korumak adına bir çok şey uygulanır yeni doğan bebeklere. Bunlardan biri olan yenidoğan bebeği tuzlama yüzyıllardır süre gelen bir uygulamadır. Ve buna benzer bir çok yöntem daha vardır. Bu işlem bir çok yerin yörelerine göre değişiklik göstermekte. İlk gün yada sonraki günlerde (40. gününde) yapılır. Günlerin değişiklik gösterdiği bu yöntemin uygulama şekilleri de değişiklik gösterir. Yenidoğan bebeğin vücudunu tuzla ovma yada tuzlu suda banyo yapma en sık uygulanan yöntemler arasında. Bereket ve sağlık getirileceği düşünülen tuzun, diğer yandan da  mikropların olmayacağına, hastalıklardan, terleme olmayacağına, özellikle de renginin beyaz olunucağına inanılır.”

TUZLANAN YENİDOĞAN BEBEKLERİN SONU ÖLÜM OLABİLİR

Cildi tahriş edici yapısı olduğunu söyleyen Yrd. Doç Dr. Bilge Bayraktar, bu tür yöntemlerin ölüme dahi yol açtığını belirtip şunları ekledi;

“Tuzla ovulan cildin zarar gördiğini, yaraların oluşumuna seberp olduğunu ve mikrop oluşumunun önünün açılması sağlanır. Bunun yanı sıra ten kokusu ve rengine hiçbir faydası olmaz. Aksine derinin emdiği tuz, yenidoğan bebeğin kanında tuz değerininin yükselmesine sebep olur. Sıvı kaybetmeside olası olan bu durum iken (dehidratasyon) ve bunun sebep olabileceği böbreklerinin zarar görmesi (böbrek yetmezliğine) ve en kötüsü de ölümlere neden olabileğidir. Deri yolu ile maruz kaldığı tuz yüzünden bebek, havale (nöbet) ve hatta beyin kanaması görülebilir.”

BİLİMSEL VERİLERE DAYANMAYAN BİLGİLERE İNANMAYIN

Bebeğin hayatını ve sağlığını tehdit eden bu yöntemlerin hiç bir bilimsel dayanağının olmadığını belirten  Yrd. Doç Dr. Bilge Bayraktar bunları ekledi:

“Anne adaylarının ve annelerin bebek sağlığında mutlaka bir doktor tavsiyesi almalı ve uygulamalıdır. Yeni doğan bebeğin sağlığı için en doğru yol budur. Kulaktan gelme laflarla çocuklarının sağlığı ile oynamamlı, bilimsel verilere dayınılmayan hiç birşey uygulanmamalıdır.” 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

476 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz