Bebek Odası Hazırlama

0 Yorum yapıldı
Bebek Odası Hazırlama

Bebek Odası Hazırlama

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 64ZİYARET

  • 0YORUM

 Konforlu ve güvenlikli bir oda bebeğiniz için çok önemlidir. Çevrenizdekilerin desteği, yardımı ve tecrübelerinden yararlanarak size uygun oda hazırlığı için destek olmaları size bu konuda yardımcı olmalarını isteyin. Çok lüks döşemelerinden kaçınınız. Bebek odası hazırlama aşamasında, odanın sade olmasına ve gereksiz eşyalar bulundurulmamasına dikkat ediniz.Oda içerisindeki fazla eşya ve yorucu çok oyuncaklar odanıza boğucu bir hava katacağından bunlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Odanızda nem ve rutubet olmadığından emin olun. Bebeğinizin odasının sizin odanıza yakın yerde olması bebeğiniz için daha iyi olacaktır. Odanıza alacağınız hava temizleyicisi (filtre) ile kirli havayı kış aylarında odayı temizlemeye yardımcı olacaktır. Bu temizleyici filtreler odanızın büyüklüğü ve küçüklüğüne göre çeşitli ebatlarda satılmaktadır. Bebek mağazalarında satılan termometre ile odanın sıcaklığını olması gereken sıcaklıkta tutmanız faydalı olacaktır. Odanın ideal sıcaklığı için Dünya Sağlık Örgütünün standart koyduğu sıcaklık 21 derecedir.

 

Bebek Odası Nasıl Olmalıdır?

Bebek odası nasıl olmalıdır, diye merak ediyorsanız bu yazımız tam da size göre. Bebeğinizin odasını düzenlerken en önce duvar boyasından ya da duvar kağıdından başlamalısınız. Boyanız sağlığa uygun subazlı boya olmasına ve duvar kağıdınızın nefes almasına dikkat etmelisiniz. Boyayı açık renkte kullanmanız odayı daha ferah ve daha aydınlık tutacağından bu renkleri kullanmanızda fayda var. Genellikle kız bebeklerinin odasını pembeye, erkek bebeklerin odasını maviye boyarlar ama bu tercih size kalmıştır. Perdelerin seçimi için karartma stor çok önemlidir. Çünkü geceleri bebeğinizin karanlıkta uyuması çok önemlidir. Deliksiz bir uyku bebeğiniz için ve sizin için çok önemlidir. Bu karartma stor ile bebeğiniz gece ve gündüzü daha rahat ayırt edebilecektir. İdeal bir oda 10- 12 metrekare arasında olamalı ve en az 1 penceresi olmalı. Güneş gören ve ışık alabilen odalar bebeğiniz için son derece önemlidir. Odanızın cephesi de bu seçim için çok önemlidir. Çok güneş alan bir oda yazın çok sıcak olacağı için doğu cephesini seçmenizde fayda var. Seçilen mobilyalar kanserojen içeren boyalar içermemeli ve kurulumunun sağlam olması son derece önemlidir. Mobilyaların ağaçtan yapılmış olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Bebek odasını hazırlama aşaması odaya alacağınız halı antibakteriyel olmasına, tozu ve kiri içerisinde barındırmamasına dikkat edilmelidir. Aydınlatma için avize büyük olmamalı ve ışık renginiz sarı olmalıdır. Gün ışığı renginde olan sarı ışıklar çocuğunuzu daha rahat hissettirecektir. Odanızda kullanacağınız renkler açık tonlar olmalı ve pastel renklerde olması daha soft bir hava verecektir. Kırmızı mor gibi canlı renkleri odanızın bir kaç eşyasında renk vermesi için kullanabilirsiniz. Fakat bu renkleri mobilyanızda  kullanmamanızı öneririz. İlk başta tam teşekküllü bir mobilya takımını almanıza gerek yoktur sadece beşik, dolap ve emzirme koltuğu almanız yeterli olacaktır. Beşiğin korkuluğu olmasına ve sivri köşeleri olamasına dikkat edin. Korkulukların çok dar olmamasına da dikkat ediniz çünkü; bebeğinizin kolunun ve bacağının sıkışmaması için bu detay önemlidir. Bebeğinizin ağlama sesini duyabilmeniz için bebek telsizi kullanmalısınız. Yatak seçimi için sert yatak bebeğinizin kasları için uygun olmayacağından yarı ortopedik bir yatak almalısınız. Yünlü ve pamuklu yatak kullanmak bebeğiniz için doğru bir karar olmayacaktır.Bebek yorganının ağır olmamasına dikkat etmelisiniz.  Ayrıca karyolalara monte edilen dönen müzikli renkli oyuncaklar çocuğun dikkatini çekmesine yardımcı olacaktır. Ancak dönen bu oyuncaklı sistem erişemiyeceği yükseklikte olmalıdır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

64 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz