Bebek masajının faydaları nelerdir?

0 Yorum yapıldı
Bebek masajının faydaları nelerdir?

Bebek masajının faydaları nelerdir?

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 420ZİYARET

 • 0YORUM

        Bebek Masajının Faydaları Nelerdir?


 • Annenin bebeğe teması bebek ile anne arasında güçlü bir bağ kurar. Bebek kendini güvende hisseder. Bebeğe kendini güvende hissetme duygusu aşılar. Bebek annenin sıcaklığını hisseder ve sakinleşir. Anne bebeğe temas edince bebek dış dünya ile temas etmeye başlar. Masaj basit bir mekanik olay değildir, bebek bedenen ve ruhen büyük rahatlama yaşar. Bebeğin sağlığını olumlu etkiler, yaşam kalitesi arttırır. Bebek masajı bebeğin solunum sistemi başta olmak üzere dolaşım ve sindirim sistemlerini düzenler. Bebeğin kasları gelişir, fiziksel gelişimi olumlu etkilenir.
 • Bebek masajında dokunuşlar bebeğin rahatlamasını sağlar. Dokunuşlar bebeği sakin kılıp rahat uyku çekmesini sağlar. Dokunma vücut savunma sistemini uyarır. Vücudun antikor üretimini arttırır. Vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasını güçlü kılar. Bebek masajı; sindirim sistemi bozukluğu, uyku düzensizliği, karın ve baş ağrısını düzeltir. 1940 yılında yapılan araştırma sonuçlarına göre kucaklanan bebeklerin solunum ve dolaşım sistmleri daha iyi çalıştığı tespit edilmiştir.
 • Bebek masaji düşük ağırlık ile dünyaya gelen permatüre bebeklerin kilo almalarını sağlar. Dokunsal uyaranlar büyüme ve gelişmeyi tetikler. Anne ile bebek arasında kopuk olan köprüler bebek masaji ile kurulur. Masaj yapılan bebek daha az ağlar ve strese girmez. Masaj anneyi de rahatlatıp süt üretimini arttırır. Masaj yapılan oda sıcaklığı 25 dereceye ayarlanır. Ortamda hava akımı olmamasına özen gösterilir. Yere battaniye serilip bebek yumuşak zemine yatırılır. Bebeğin dikkatini dağıtan tüm unsurlar ortamdan kaldırılır. Bebek masajı yapan kişi tırnaklarını kesip, takı ve aksesuarlar çıkartılır. Eller masaj öncesinde bol sabunlu su ile yıkanır. Bebek örtü üstüne yatırılır. Bebek giyisileri önceden hazırlanır. Eller ılık su altında uygun sıcaklığa getirilir. Bebek için uygun losyon ve kremler ayarlanır. Bebek masajı yapılırken yumuşak ses tonu ile bebekle konuşmak bebeği rahatlatıp sakinleştirir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

420 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz