Anne Karnında Başlayan Kişisel Gelişim

0 Yorum yapıldı
Anne Karnında Başlayan Kişisel Gelişim

Anne Karnında Başlayan Kişisel Gelişim

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 428ZİYARET

  • 0YORUM

"ÇOCUK SAHİBİ OLMAYI BİR PROJE OLARAK GÖRMELİ"

Turhan Güldaş’ın ele aldığı hamilelik yazısının başında gelen ilk konu, geleceğe hazır, mutlu, başarılı, özgüvenli süper çocukların yetişmesinin sırrı; öncelikle anne babanın kararı ile sahip olmayı istemeleri ve bunun evlilik temeline kadar gittiğidir. Çünkü kişisel gelişimin ilk temeli anne karnında oluşuyor.

Hamilelik öncesi yapılan bir plan hem ebeveyn hem doğacak olan bebek için sağlıklı ve mutlu bir gelecek demektir. Annenin beslenmesinden hayat tarzına, eğitim koşullarına kadar kapsayan geniş yelpazeli bir plan gereklidir. Diğer yandan anne babanın da okumalı kendilerini geliştirmeli ve öyle çocuk sahibi olmalı. İşte Turhan Güldaş’a göre çocuklarda kişisel gelişimin ilk temellerini doğru atabilmenin püf noktaları:

1. SAĞLIKLI BESLENMEK EN BAŞTA GELEN FAKTÖRLERDEN

Anne adayını hamilelik öncesi yapacağı beslenme planlaması kadar hamilelik döneminde de hem kendisi için hem bebek için aynı programı uygulamalı ve hassasiyetini korumalıdır. Yenilen ve içilenlerin direkt olarak bebeği etkileyeceği gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Sağlık başta olmak üzere bütün gelişimini kapsayan konularda bilinç olmak oldukça dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir

.

2. STRES VE KAYGIDAN UZAK DURUN

Beslenme ve psikoloji hamilelik sürecinde bebeğin gelişiminde eşit derecede önem arz eder. Kordondan sadece besin değil duygu durumlarını algılayan bebek, eşinizle yaşadığınız her deneyime verdiğiniz tepkiden tutun da çevrede oluşan koşullara ve etrafınızdakilere karşı hissettiğiniz, dış dünyaya verdiğiniz bütün tepkileri besinleri özümsediği gibi özümser. Algı, hücrelere kodlanarak ve hücre oluşumunun gelişimi ler birlikte üst seviyeye ulaşır. Kodlama ile kaydettiği her algıyı, hücre ilerleyen haftalarda sinirsel algıya çevirerek gelişir. İnsanlığın yapı taşı hücre olduğunu düşündüğümüz de, anne karnında başlayan bu hücresel kodlamaların önemini kavrayabilmek mümkündür.

                                                                                                                                   

3. HAMİLELİKTE OLMAZLARDAN SPOR

Normal hayatta da önemli bir yeri olan sporun hamilelik dönemi için ayrı bir önemi vardır. Bütün dış etkenler, beslenme kadar hareket halinde olmak da bir diğer temel taşıdır, rahat ve mutlu bir gebelik için. Bunula ilgili daha ayrıntılı bilgileri yoga ve sağlıklı beslenme yazımızda bulabilirsiniz.

4. HEM RUHUN HEM BEBEĞİN GIDASI MÜZİK

3.üncü aydan itibaren anne karnındaki bebek, dış sesleri duymaya başlayacağı bir sürece girmiş oluyor. Gebelik sürecin de müzik diğer etkenler gibi büyük etki sağlar bebek üzerinden. Özellikle hafif müzik (Mozart ve Beethooven’dan) dinletilerek bebek beynini gelişimi için önemli bir etkendir. Bebek gelişimi yanı sıra sakin bir ortamda olmasına yardımcı olacaktır. Rahat ve mutlu bir ortam sağlanmasın da en önemli faktörlerdendir. Stres ve kötü alışkanlıkların olduğu, sürekli gerginliklerin bulunduğu ortamlarda, anne karnında büyüyen çocuk o stresi kendi bünyesine ve karakterine kodlar. Hafif müziğin bu gibi durumlarda çocuğu sakinleştirici özellikleri bulunmaktadır.                                                                                                                                                                                                        

5. BEBEKLE İLETİŞİM HALİNDE KALABİLMEK

Ebeveynlerin pozitif olması, doğmamış anne karnındaki bebekleriyle sık sık konuşmaları anne karnında ki bebeği rahatlatır, mutlu eder. Kitap okumak da farklı bir iletişim yoludur bebek ile anne arasında. Anne karnında ki bebeğin eğitimine bir adım önde başlanmış olunur ve gelişimi için ilk adımlar atılmış olur. Büyük bir çocukla iletişimin aynısını anne karnında sağlayabilir anne karnındaki bebeği için. Bebeğe beklendiğini hissettirmek ve ona pozitif duyguları göndererek bebeğin geleceği ortama hazırlamak için oldukça faydalıdır.

 

6. MEDİTASYONUN GÜCÜNDEN FAYDALANIN 

 

Stres bebek beynini gelişimi için oldukça önemli bir dezavantajdır. Bu yüzden oldukça motivasyon uygulanmalı ve zihindeki çöplerden kurtulmalı anne. Olumsuz yönde etkilenmesini sağlayan stresin, psikolojisine ve gelişimine de oldukça etki sağladağı bir diğer gerçektir. Olumsuzluk düşünerek evrenden kötüsünü çekmek yerine, pozitif düşünmelisiniz. Gebelik süreci içerisin de kendinizi stresli, kaygı dolu veya gergin hissettiğinizde meditasyon yapmanızı tavsiye ediyorum. Meditasyon sayesinde çocuğun daha rahat, daha stressiz daha sakin bir ortamda büyümesi sağlanabilir. Pozitif mantralar da anne adayını pozitif düşüncelere yöneltecek ve rahatlamayı sağlayacaktır.                                                                                                                                                    

0 KİŞİ Yorum Yaptı

428 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz