Anne sütünün faydaları nelerdir?

0 Yorum yapıldı
Anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne sütünün faydaları nelerdir?

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 544ZİYARET

 • 0YORUM

Anne sütünün faydaları

Anne sütünün faydalarını çocuk sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olan  Dr. Meryem Necafi, ‘Ekim 1-7 Emzirme Haftası’nda annenin bebeğe sağlayacağı sütün oldukca yaşamsal 8 faydasını ve önemli bilgiler verdi.

 

Oluşabilecek enfeksiyonlara “dur” diyor

İçerdiği özel enzimler sayesin de, mikroorganizmaları öldürme gücüne sahip anne sütü, diğer yandan bu enzimler sayesinde bebekte bağışıklık oluşturarak hastalıklardan korur. Anne sütü ile beslenen bebekler özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonları olmak üzere bir çok hastalığın önene geçiyor. 

 

Emzirilen bebekte Q puanları daha yüksek oluyor

Bebeğin beyin, merkezi sinir sisteminin gelişimi ve retina için yaşamsal önem taşıyan maddeler başta olmak üzere en önemli unsurlardan büyüme faktörleri ve hormonları da bulunuyor. Dr. Meryem Necafi (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı) anne sütünün en önemli faktörelerinden biri olan beyin gelişimi sağlayan hormanların bulunması ile beyin gelişimine verdiği desteğe dikkat çekerek, “Bazı çalışmalarda anne sütünün IQ puanlarını olumlu etkilediği görülmüş” diyor.

 

Anne sütü diyabet riskinin önüne geçiyor 

Bebeğe sağlanan anne sütü beslenme alışkanlığı sağlarken, daha sağlık beslenme ile az insülin (acıktıran, yağları depo eden hormon) ve daha fazla leptin (iştahı kapatan, yağları yakan hormon) içerisinde bulunurduğu için de bebekte oluşabilecek fazla kiloların önene geçer. Bu enzimlerden faydalanan bebek iler ki yıllarda bebekte diyabet gelişme riskini azaltıyor.

 

Oluşabilecek alerjik hastalıklardan koruyor

Bebeğe sağlanan ilk günlerdeki sütün içeriğine “kolostrum” deniyor. Yararlı bakterilerle bebeğin bağısaklarını koruyon bu enzim olgun sütten daha faydaladır. Alerji yapabilecek maddelerin emilimini engellediği gibi bebeğin bağırsağının yararlı bakterilerle kaplanmasını sağlıyor. Bebeğe sağlanan bu enzimler sayesin de egzama ve astım gibi alerjik hastalıkları önlenmiş oluyor.

 

İlerde oluşabilecek kalp hastalıkları riskini düşürüyor

Bebek sütünde düşük oranda bulunan Ozmolaritesi sayesin de böbreklerde daha az yük oluşturuyor, hipertansiyon ve buna bağlı kalp damar hastalığı gelişme riski anne sütüyle beslenen bebeklerde daha düşük oluyor.

 

Obeziteyi önlüyor

Bebek sütün de başlangıçdan sonuna doğru enzimler değişiklik gösterir. Protein açısından önsüt oldukca proteinden daha zengindir. Önsüte oranla son süt ise yağ oranı bakımından zengin olduğu için tokluk hissi verir bebeğe ve  bu da obeziteyi önlüyor. Ön sütün protein zenginliğini göz önünde bulundurursak prematüre bebeklerde sütün içeriğin de ki protein, yağ ve kalsiyum dolayısı ile daha da zengin oluyor. Bu özelliğin verdiği ayrıcaklıkla prematüre bebeklerin yeterli kilo almalarını sağlıyor. Anne sütünün içerdiği enzimler, kalsiyum ve protein sayesin de diş ve dişetlerine güç verdiği de bilinen başka bir bilgidir.Oluşabilecek hastalıklara karşı daha dirençli olmalarını sağlıyor. İçerin de bulundurduğu kalsiyum emilim oranın yüksek olmasından kaynaklı diş çürüklerini önleme konusunda da büyük bir etkiye sahip.

 

Hazımsızlık sonucu oluşabilecek sorunları engelliyor

Kabızlık, ishal ve kolik ağrıları olumasını engelleyen bebek sütünün içerisinde bulunan ve bebeğin ihtiyacına uygun protein, karbonhidrat, yağ, demir ve diğer besin öğeleri içermesi sayesinde kolay sindiriliyor. 

Emzirmenin 8 faydası!

 1. Emzirme dönemin de olan anne-bebek arasındaki yakın bağın kurulmasını sağlar. 
 2. Hazır olan sıcaklığı ile ve herhangi bir strerilizasyon gerektirmediği için bulunmaz bir hazır besindir. 
 3. Emziren annelerde düşünülenin aksine günlük 500 kalori daha fazla harcamakta ve dolayısıyla, emzirme sağlamayan annelere oranla daha kolay zayıflayabilirler.
 4. Emzirme sayesinde oluşan ve oksitosin salgılamasını tetiklenen sevgi hormonu ile rahmin küçülmesini sağlar.
 5. Düzenli emzirme sonucu adet döneminin geçikmesine sebep olur ve vucütta yol açtığı demir eksikliğinin önüne geçer.  
 6. Menopoz öncesi meme kanserinin önüne geçer ve yumurtalık, rahim kanseri riskini de azaltır. 
 7. İçerdiği kalsiyum enzimi sayesin de ilerde oluşabilecek kemik erimesi ve kırıklar için de kemik güçlendirmesi sağlar. 
 8. Uzun süreli emzirme sonucu Tip 2 diyabet riskini düşürür.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

544 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz