Bebeklerde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

0 Yorum yapıldı
Bebeklerde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 506ZİYARET

  • 0YORUM

Bebeklerde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

* Ayak Bakımının Önemi

 

Bebeklerde ayak temizliği düzgün bir şekilde yapılmadığında ayak enfeksiyonu ve ayak kokusu ortaya çıkar. Ayak sağlığına önem vermemek, hatalı ayakkabı seçimi bebeklerde ayak sağlığı sorunlarına yol açar. Ayak sağlığı için ayakların iyi yıkanıp parmak arası tam kurulanır.

 


 

* Tırnak Bakımı ve Tırnak Batması 

 

Ayaklarda ortaya çıkan en önemli sorunlardan birisi ayak tırnak batmasıdır. Ayak tırnakları düz hatlı kesilir. Yuvarlak kesimlerde ayakta tırnak batmasına neden olur. Bebeklerin çıplak ayakla dolaşmasına izin verilmemelidir. 

 


 

* Bebeklerde Ayakkabı Seçimi

 

Ayağa uymayan ayakkabı seçimi bebek ayak sağlığını olumsuz etkiler. 2 yaşına kadar bebekler ayakkabı topuğuna tam basamaz. İçe bükük bir şekilde basar. Ayakkabının ağır olması bebeğin hareket yeteneğini kısıtlar. Bebeğin yürümesi gecikir. Ayakkabı yumuşak ve hava geçiren malzemeden yapılmasına dikkat edilir. Sert ayakkabı bebeğin hareketini engeller, ayakkabı ayağa vurur. Hava geçirmeyen ayakkabılar ayakta terlemeye neden olur. Terleme ayakta mantar ve enfeksiyona neden olur. Yürümeye başlayan bebek için zeminin sert olması denge merkezinin kurtulması açısından önemlidir. Kalın tabanlı ayakkabılar sinir ucunun beyine iletilmesini engeller. Bebek ayakkabısının taban kısmı yumuşak ve esnek olması gerekir. Arka kısmı topuğun dışa dönmesini engelleyecek biçimde kavrayıcı olmalıdır. Bebek ayakkabısı yürüyen bebeğin taban ve parmak hareketlerini engellememelidir. Taban iç kısmı ayak tabanını destekleyecek şekilde hafif bir yükseklikte olmalıdır. Bebek ayakkabısı ayağı sıkmamalı aynı zamanda tam kavramalıdır. Bebekler için bağcıklı ayakkabı kullanmak uygun değildir. Ayakkabıların rahat ve hafif olmasına dikkat edilir. Bebek ayakkabı tabanı kaymayan bir maddeden yapılmalıdır. Bebek ayakkabısı hafif deriden yapılmış sandaletler tercih edilir.

 


 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

506 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz