Bebeğin Ters Durması (Makat Geliş)

0 Yorum yapıldı
Bebeğin Ters Durması (Makat Geliş)

Bebeğin Ters Durması (Makat Geliş)

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 74ZİYARET

 • 0YORUM

Bebeğin Ters Durması (Makat Geliş) Nedir?

Bebeğin ters durması hamilelikte ve doğum sırasında sorun yaratır mı? Bebeğin doğru pozisyona geçmesini sağlamak için neler yapabilirsiniz?

Bebeğin Ters Durması Ne Anlama Gelir?

Bebeğiniz sahip olduğunuz pelvisin şekli nedeniyle ters durabilir. Bazı kadınlarda yuvarlak şekilli olmak yerine dar ve oval (antropoid pelvis) veya geniş ve kalp şeklinde (android pelvis) bir pelvis bulunur.

Pelvisiniz yuvarlak yerine oval veya kalp şeklinde ise, bebeğinizin pelvisinizin en geniş kısmında sırt sırta durması daha olasıdır. Bunun nedeni, kafasını bu pozisyonda daha kolay tutabilmesidir.

Nasıl hareket ettiğiniz ve oturma şekliniz de bu durumda rol oynar. TV izlerken, rahat bir koltukta dinlenirken veya saatlerce bir bilgisayarda çalışırken, pelvisiniz arkaya doğru yatırılır. Bunun, bebeğinizin başının ve omurgasının (en ağır kısmı) sırtını, yer çekimi nedeniyle arkaya doğru sallanmaya teşvik ettiği düşünülmektedir.

Çok fazla dik durarak aktivite yaparsanız, bebeğinizin antvisior pozisyonda pelvisinize inmesi daha olasıdır, çünkü pelvisiniz her zaman öne doğru eğimlidir.

 

Bebeğimin Anterior Pozisyonda Olmasına Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Bazı uzmanlar, belirli pozisyonların bebeğin ters durması şeklindeki pozisyondan ön konuma getirmeye yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Bu, optimal fetal konumlandırma (OFP) olarak bilinir. Ne yazık ki, OFP'nin bebeğinizin dönmesine yardımcı olacağına dair çok fazla kanıt yok. Ancak birçok ebe ve kadın hala denemeye değer olduğunu düşünüyor. Araştırmalar, bazı pozisyonların hamileliğin sonlarında ve doğum sırasında ters duran bebek pozisyonuyla ilişkili sırt ağrısından kurtulmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir .

OFP ile ilgileniyorsanız, işte önerilen yararlı pozisyonlardan bazıları:

 • Günde iki kez, 10 dakika boyunca eller-dizler pozisyonu benimseyin.
 • Otururken pelvisinizi arkaya değil öne doğru eğin. Dizlerinizin daima kalçalarınızdan daha aşağı olduğundan emin olun.
 • En sevdiğiniz koltuğun veya araba koltuğunuzun alt kısmının aşağı inmesine ve dizlerinizin yukarı çıkmamasına dikkat edin. Varsa, altını kaldırmak için bir minder üzerine oturun.
 • İşiniz çok fazla oturmayı içeriyorsa, etrafta dolaşın ve düzenli molalar verin.
 • Bir doğum topunun üstüne eğilerek veya topun üzerinde oturup TV izleyin. Oturuyorsanız, kalçalarınızın dizlerinizden daha yüksek olduğundan emin olun.

Bu pozisyonları denemek, doğum hazırlığı için başka şekillerde de faydalı olabilir. Dik pozisyon ve duruşlar daha sonraki gebeliklerde daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, şimdi bunları yapmaya alışmak, doğum başladığında aynı pozisyonları bulmanızı kolaylaştıracaktır.

 

Bebeğimin Doğum Sırasındaki Pozisyonunu Nasıl İyileştirebilirim?

Doğum başladığında bebek ters duruyorsa, bebeğinizin dönmesine yardımcı olmak için yukarıdaki duruş ve hareketleri kullanabilirsiniz. Bebeğinize döneceğine dair çok fazla kanıt olmamasına rağmen, acınızı dindirmenize yardımcı olabilir. Posterior bebekler doğum sırasında sıklıkla pozisyon değiştirir ve çoğu kendilerini itme aşaması ile ön pozisyona getirir. 

İşte doğum öncesi için bazı yararlı ipuçları:

 • Geceleri bol bol dinlenin.
 • Gücünüzü korumak ve susuz kalmamak için düzenli olarak yiyin ve için.
 • Rahat ve pozitif kalmaya çalışın.

Konumlarınızı ve hareketlerinizi değiştirmeye çalışın ve hamileliğiniz ilerledikçe aşağıdakilerden hangisini sizin için en uygunsa kullanın:

 • En iyi pozisyonlardan birinin dört ayak üzerinde olduğunu görebilirsiniz. Bu pozisyonda bebeğiniz omurganızdan uzaklaşarak sırt ağrısını hafifletir .
 • Baş üstü, omuzlarınız ve üst göğsünüzü diz veya göğsünüzün üzerinde ve göğsünüzü havada ve dizlerinizi göğsünüze yerleştirin.
 • Kasılmalarınız sırasında bir doğum topu, puf, eşiniz veya yatak kullanarak öne doğru eğilin.
 • Bebeğinizin pelvisten geçerken dönmesine yardımcı olmak için kasılmalar sırasında pelvisinizi sallayın. Bir doğum topu pelvik sallamak için mükemmeldir.
 • Bir ayağınızın üzerinde dururken, dizinizin üzerine diz çökerken veya yatakta yatarken yatar pozisyonunuzu benimseyin. Hamle yapmak için en rahat olan taraf, bebeğinize dönmesi için daha fazla alan sağlayan taraftır.
 • Çok uzun süre bir sandalyede veya bir yatakta yatar pozisyonda oturmayın.

Yapabiliyorsanız, epidural bebeğinizin doğumda posterior pozisyonda olma şansını artırabileceğinden, doğum sırasında çok erken bir epidural almamaya çalışın.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

74 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz