Bebeğin Suyunun Fazla Olması (Polihidramnios)

0 Yorum yapıldı
Bebeğin Suyunun Fazla Olması (Polihidramnios)

Bebeğin Suyunun Fazla Olması (Polihidramnios)

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 331ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelik anne adayları için oldukça zorlu bir süreçtir Bu süreçte kontrollerde hayatlarında daha önce duymadıkları terimleri duyarlar ve bu konular hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Hayatlarında daha önce duymadıkları terimlerden biri de polihidramnios yani bebeğin suyunun fazla olması durumudur. Bu durum bebek ve anne adayı için sakıncalı mıdır, sakıncalıysa ne yapılması gerekir bu tür bilgileri bu yazımızda anne adayları için anlatacağız. Genel olarak düşünülen şey bebeğin suyunun az olmasının yani oligohidramnios durumunun daha sıkıntılı olduğudur. Fakat bebeğin suyunun fazla olması (polihidramnios) da bebek ve anne için sıkıntılı olabilir.

Bebeğin suyu denilen şey yani amniyotik sıvı bebeğin hayat suyu olarak nitelendirilir. Bu sıvının oluşmasındaki temel faktör bebeğin böbreği ve akciğerlerdir. Yani bu tanımlamayı yaptığımızda bile bebeğin suyunun ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. İstenilen bu sıvının sağlıklı olan miktarlarda mevcut olmasıdır. Bu miktardan çok fazla ya da çok az olması istenilen durumlar değildir. Bu sıvı miktarı ilk 10 haftada 20 ml iken gebeliğin 33.haftasına kadar yükselerek artar. 33.haftadan sonra düşüşe geçen sıvının ideal miktarı 41.haftada 515 ml'dir. Yani ideal bir bebeğin bebek suyu bu miktarlardır. Bu sıvının gereğinden fazla ya da az olmasının sebepleri vardır. Bu yazıda size neden fazla olduğunu anlatacağız.

Bebeğin Suyunun Fazla Olmasının Nedenleri

 • - Bebeğin suyunun fazla olması (polihidramnios)'un sebeplerinden biri bebeğin yapısal problemleri olabilir. Eğer bebeğin sinir ve sindirim sistemlerinde sıkıntı varsa bebeğin suyunda fazlalık görülebilir. Bu sıkıntılardan dolayı bebek anne karnında sıvıyı yutamayabilir ya da yutmasında sıkıntı olabilir. Bu da amniyotik sıvısının fazla olmasına sebebiyet verecektir.
 • - Eğer bebeğin kromozomsal problemleri varsa da maalesef bu tür sıkıntılar gerçekleşiyor olabilir. Bu kromozomsal problemlerden en sık görülenleriyse trizomi13, trizomi18 ve trizomi 21'dir.
 • - Eğer anne adayının şeker hastalığı varsa da sebep olabilir. Bunun sebebi anne adayındaki yüksek şeker bebeğe plasentadan direkt geçebilir. Bunun sonucundaysa amniyotik sıvıya geçişi olacak ve amniyotik sıvı doğal olarak artış gösterecektir. Şeker hastalığı olmasa bile anne adayı hamileliği döneminde yemesi gerekenden çok fazla miktarda şeker tüketimi gerçekleştirirse bebeğin suyunun artmasına sebebiyet verebilir.
 • - Bir diğer sebep çoğul gebelik olabilir. Çoğul gebelik olan anne adaylarının bebeklerinde bu tarz sıkıntılar daha çok görülmektedir.
 • - Eğer anne ve baba arasında kan grubu uyuşmazlığı varsa da az da olsa bu tarz sıkıntıların görüldüğü olmuştur. 
 • - Hamilelik döneminde enfeksiyon da bebeğin suyunun fazla olmasına yol açabilir.

Bebeğin Suyunun Fazla Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Amniyon sıvısının miktarında hafif bir artış varsa herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Bu durum bir gebelik komplikasyonuna yol açmaz. Orta derecede bir sıvı artışı varsa zor nefes alma, alt karında şişkinlik, karnınızı olması gerekenden daha büyük ve gergin hissetmek gibi belirtiler olabilir. Bu belirtiler, suyun fazlalığından dolayı diğer organlara baskı uygulayan aşırı genişlemiş rahimden kaynaklanır. Bebeğin suyunun fazla olması (polihidramnios) genellikle gebeliğin 20-24 haftaları arasında ultrasonografide belli olmaktadır.

Bebeğin Suyunun Fazla Olmasının Sonuçları 

Polihidramniyos, gebelikte ne kadar erken görülür ve amniyotik sıvı miktarı ne kadar fazla olursa, komplikasyon riski de o kadar yüksek olur.

Bebeğin suyunun fazla olması erken doğuma neden olabilir. Kordon sarkması, plasentanın erken ayrılma ihtimalinin doğum sırasında yüksek olmasından dolayı doktorunuz sezaryen önerebilir. Bu yüzden doktorunuz sezaryen doğum dediği halde normal doğum için baskı yapıp bu riske girmemeniz sizin ve bebeğiniz için en doğru karardır.

Bebeğiniz anne karnında diğer bebeklere nazaran daha büyük olacağı için anne adaylarının karnı büyüyecek ve hareketlerinde bir takım kısıtlıklar olacaktır. Sizin yapmanız gereken böyle bir tanının konması durumunda doktorunuza güvenmeniz ve onun sözünden çıkmamanızdır. Doktorunuz teşhise göre size bir ilaç verip, bu sorunu yolun başında fark edip çözüme kavuşturabilir.

Polihidramnios Tedavisi

Hafif sıvı artışları, genellikle herhangi bir tedavi gerektirmez. Doktorunuz, durumun ciddileşmemesini sağlamak için sizden ilave kontroller yaptırmanızı isteyecektir. Ağır vakalarda, tedavi planı altta yatan duruma odaklanabilir. Örneğin, doktorunuz suyun artışının bebeğinizin kalp atış hızının bir sonucu olduğunu belirler ise, size kalp atış hızınızı düzeltmek için ilaç verebilir ve su dengesini ayarlar. Bu tanı konulduktan sonra doktorlar anne adayının ne yapması gerektiği hakkında bilgilendirme yapacaktır. Sizin yapacağınız bir hata su tüketimini azaltmanız olacaktır. Bu sorunun sizin su tüketiminizle herhangi bir alakası yoktur. Kontrollerinizi sık sık yaptırmalısınız ve doktorlarınızın dediği şeyleri gerçekleştirmelisiniz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

331 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz