Bebeğin Suyunun Az Olması (Oligohidramnios)

0 Yorum yapıldı
Bebeğin Suyunun Az Olması (Oligohidramnios)

Bebeğin Suyunun Az Olması (Oligohidramnios)

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 324ZİYARET

 • 0YORUM

Hamilelik döneminde anne adayları birçok duymadıkları şeyleri duyarlar. Bunların bazıları, önemsenmeyecek kadar küçük şeylerken bazıları hem bebek hem anne adayları için sorun teşkil edebilecek şeylerden oluşur. Oligohidramnios, yani bebeğin suyunun az olması bu terimlerden biridir. Bebeğin suyu olması gerekenden azsa bu anne adaylarının dikkat etmesi ve önem vermesi gereken bir durumdur. Çünkü bebeğin suyu dediğimiz şey amniyon sıvısıdır. Bu sıvı bebeğin annesinin karnında sağlıklı yaşaması için gereken bir sıvıdır. Bu sıvının önemlerinden bahsedecek olursak bebeği enfeksiyonlardan koruduğu, anne karnında olması gereken sıcaklığı oluşturduğu, anne karnında rahat hareket etmesini sağladığı, akciğerin ve sindirim sisteminin gelişmesinde yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Yani bebeğin anne karnında gelişmesi için oldukça yardımcı bir sıvıdır ve bu sıvının belli miktarlarda bulunması gerekir. Bulunmadığı sürece bebek ve anne için sıkıntılar çıkarabilir. 

Bebeğin Suyunun Az Olmasının Nedenleri

Bebeğin suyunun az olması(oligohidramnios) birçok sebepten dolayı olabilir. Bu sebeplerin bebekten dolayı oluyor olma ihtimali yüksektir.

 • - Bebeğe bağlı sebepler, bebekteki böbrek sorunu veya idrar yapamama durumlarından dolayı meydana gelebilir. Bebeğin bu tür sıkıntıları varsa bebeğin amniyon sıvısı bir hayli düşecektir.
 • - Bebekte kromozomsal sıkıntılar varsa da sıvı düşüşü yaşanabilir.
 • - Bir diğer sorun plasentadan dolayı görülen sıkıntılardır. Plasenta bebeğe yeterli miktarda kan ve besin sağlamazsa, bebek sıvının geri dönüşümünü durdurabilir.
 • - Bir diğer sorun tabii ki anne adaylarından kaynaklı sebeplerdir. Eğer anne adayının hipertansiyon hastalığı varsa, bebeğin suyunun az olmasının görülme olasılığı bir hayli yüksektir. Eğer hipertansiyon hastası bir anne adayıysanız bu hastalığı doktorunuzla paylaşmanızda büyük fayda vardır. Bunu erken paylaşmanız durumunda doktorunuz önlemini önceden alarak, bebeğin suyunun az olması sıkıntısının önüne başlamadan geçecektir.
 • - Hipertansiyon hastalığının yanı sıra şeker hastalığı gibi bir hastalığınız varsa da bunu doktorla paylaşın. Bu tarz sıkıntılarınız var ve ilaç alıyorsanız bunun öncesinde doktorunuzla görüşmelisiniz. Bazı ilaçlar bebeğinize ve hamileliğiniz sırasında size iyi gelmeyebilir. 

Bebeğin Suyunun Az Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin suyunun az olması çok sık görülen bir durum değildir. Genellikle üçüncü trimesterin son zamanlarında görülür. Anne adaylarının %4'ünde bu tarz sıkıntı görülebilir. Vajinanızdan sıvı gelmesi ve bebek hareketlerinde azalma şeklinde belirti verebilir. Bu sorun ultrasonla basitçe anlaşılmaktadır. Bebeğin suyunun az olması durumunda hemen paniğe kapılmamalısınız. Doktorunuzla durumu paylaşarak ne yapmanız gerektiğini konuşarak çözümleri beraber incelemelisiniz. Doktorun önerdiği ilaçlar dışında ilaçlar almanız hem size hem de bebeğinize zarar verecektir. 

Bebeğin Suyunun Az Olması Sonuçları 

Bu tarz sıkıntıların yaşandığı bebeklerde akciğer ve sindirim sistemleri diğer bebeklere nazaran daha az gelişebilir. Enfeksiyona yakalanabilir, kemik sorunları yaşayabilir ve anne karnında yeterince oksijen almayabilir. Bebeğiniz makat pozisyonda olabilir ve baş aşağı pozisyona dönecek kadar boş alana sahip olmayabilir. Yani bu durumun yaşandığı hamileliklerde güvendiğiniz bir doktorla görüş alışverişi yaparak, çözülecek bir durum olması durumunda çözüme kavuşturmalısınız. 

Sizin anne adayı olarak yapmanız gereken

 • - Hamileliğiniz sırasında sıvı alımınız yeterli olmalıdır. Onun dışında elinizden gelen bir şey yoktur. Günde en az 2 litre su tüketmelisiniz.
 • - Ayrıca protein bakımından zengin besinlerle beslenmeniz de oldukça önemlidir. 
 • - Dinlenmeli ve daha az fiziksel aktivitede bulunmalısınız.
 • - Bebeğin suyunun az olması durumunda genellikle anne adayları sık sık ultrason kontrolünden geçer. İlaçlarınızı ayarlamak ve diyabet ve yüksek tansiyon dahil olmak üzere düşük amniyon sıvısına bağlı tüm durumlar için doktor kontrollerine düzenli gitmelisiniz.

Oligohidramnios Tedavisi

Doktorunuz çok ciddi bir durum görmezse genelde sıvı alımını arttırmanızı önerecektir. Ama bazen doktorlar amniyoinfüzyon yöntemini tercih ederler. Bu yöntem çok sık tercih edilmez. Bu yöntemle özel bir sıvı, iğne yardımıyla amniyon kesesine enjekte edilerek bebeğin suyunun artmasını sağlanır. Hamileliğin son ayındaysanız bazen doktorlar erken doğum yapabilirler. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

324 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz