Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

0 Yorum yapıldı
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 316ZİYARET

  • 0YORUM

Bebeğin cinsiyeti kaçıncı ayda belli olur? Hamile kaldıktan sonra bebeğinizin cinsiyeti hakkında çok meraklı olabilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmede az çok kesin olabilen bazı erken tahmin yöntemleri vardır. Bu, doktorların cinsiyetini belirlemek için kullandığı yöntemlerdir.

Bebeğin Cinsiyetini Belirleme Yöntemleri

Cinsiyet belirlemede doktorlar genelde ultrasonu kullansan da başka methodlarla da cinsiyet öğrenilebilir. Genel olarak cinsiyet belirleme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

- Ultrason ile cinsiyet belirleme

- Kan Testi ile cinsiyet belirleme

- Amniyosentez ile cinsiyet belirleme

- IVF ile cinsiyet belirlemedir

Bu yöntemleri ayrıntılı olarak ele alalım ve bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmedeki doğruluklarını öğrenelim.

Bebeğin Cinsiyeti Ultrasonda Ne zaman Belli Olur?

Birçok kadın bebeğinin cinsiyetini ultrason muayenesinde öğrenir. Peki, bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur? Genellikle anne adayları, 16 ila 20 hafta arasında yapılan hamilelik ultrasonları sırasında bebeklerinin cinsiyetini (eğer bilmeyi seçerse) öğrenir. Bununla birlikte, eğer doktor bebeğin cinsel organlarını net olarak göremiyorsa, kesin olarak söylemesi mümkün olmayabilir.

Her ne kadar bir bebeğin penisi veya vulvası 6 hafta kadar erken oluşmaya başlasa da, erkek ve kız bebekler ultrasonda yaklaşık 14 haftaya kadar çok benzer görünürler ve ondan sonra birkaç hafta boyunca halen bunları ayırmak zor olabilir. 18. haftaya kadar, doktorunuz bebeğin cinsiyetini tanımlayabilecektir - bebek üreme organlarının görülmesine izin veren bir pozisyondaysa. 

Bebeğin Cinsiyeti Kan Testi İle Nasıl Öğrenilir?

Non invaziv prenatal test (NIPT), Down sendromunu tespit edebilen bir kan testidir ve 10 haftalık hamilelikle başlayan birkaç kromozomal durum varsa bebeğin cinsiyeti bilgisini öğrenebilirsiniz. Ayrıca, bir erkek veya kız mı taşıdığınızı belirlemek için kullanabileceğiniz, kanınızdaki erkek cinsiyet kromozomunun parçalarını arar. Bu test, kromozomal bozukluğu olan bir bebek sahibi olma riski yüksek olan kadınlar için tasarlanmıştır. Ancak çoğu zaman düşük risk altındaki kadınlar için de kullanılabilir. Testin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Not: Evde yapabileceğiniz bazı erken cinsiyet DNA testleri, 9 hafta gibi kısa bir sürede doğru sonuçlar verdiğini iddia ediyor. Ancak bu iddiaları destekleyecek bağımsız çalışmalar yerine bebeğinizin cinsiyetini bulmak için standart testlere güvenmeniz daha iyi olabilir. 

Bebeğin Cinsiyeti CVS veya Amniyosentez İle Ne Zaman Öğrenilir?

Bir başka yöntem olarak bazı kadınlar, bebeklerinin cinsiyetini koryon villus örneklemesi (CVS) veya amniyosentez gibi genetik testlerden öğrenirler. Bu testler genellikle Down sendromu gibi bir bebekte genetik bozukluk veya kromozomal anormallik olup olmadığını belirlemek için yapılır. CVS genellikle 10 ila 13 hafta, amniyosentez ise 16 ila 20 hafta arasında yapılır. Genetik ve kromozomal problem riski yüksek olmayan kadınlarda, kısmen bu testlerin invaziv olması ve küçük bir düşük riski olması nedeniyle CVS veya amniosentez önerilmemektedir.

Tüp Bebek-IVF Sırasında Bebeğin Cinsiyeti Öğrenilebilir Mi?

Tüp bebek tedavisi (In vitro fertilizasyon- IVF) sırasında preimplantasyon genetik testiniz (PGT) varsa, embriyolarınız genetik veya kromozomal anormallikler ve cinsiyet açısından test edilir. Preimplantasyon genetik test embriyoların cinsiyetini belirlemede neredeyse yüzde 100 doğrudur.

Bir bebeğin cinsiyetini evde tahmin etmek için hiçbir yöntem yoktur. Çoğu cinsiyet belirleyici testler sadece eğlence için ve açıkça doğru olma olasılığı sadece 50/50 şans sunuyor.

Evde cinsiyet belirleme kitleri (çoğunlukla online olarak bulunur) bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmek için kan veya idrarı test eder. Ancak bu testlerin gerçekten işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Yine de bebeğin cinsiyetini belirleme konusundaki merakınızı gidermek için seçebileceğiniz zararsız yöntemlerden biridir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

316 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz