Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması

0 Yorum yapıldı
Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması

Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 21ZİYARET

  • 0YORUM

Yaptırdığınız gebelik testinin pozitif çıkmasından sonra anne ve babaları heyecan dolu aylar bekler. Hamilelik dönemi boyunca her şeyin yolunda gitmesi için oldukça dikkatli ve titiz davranılır. Yine de bazı durumların olması engellenemez. Bunlardan birisi de bebeğin boynuna kordon dolanması sorunudur. Her 10 hamilelikten üçünde görünüyor olması bunun ne kadar sık yaşandığının göstergesidir.

Bebeklerde ki kordonun amacı anne ile bebek arasında bağın sağlanmasıdır. Bebek bu kordon yardımı ile anneden besinleri ve oksijeni alır.

Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması Neden Olur?

Normal doğum ile dünyaya gelen her bebekte kordon uzunluğu en fazla 75 cm'dir. Bazı bebeklerde kordon uzunluğu bunun üzerindedir. Bu sebeple kordon bebeklerin boynuna bir defa dolanarak dünyaya gelebilirler. Bazı vakalarda ise kordon bebeklere iki veya daha fazla kez dolanmış olabilir. Bazı doğumlar kordon bebeğin karın çevresine, kollarına, bacaklarına ya da omuzlarına dolanmış olarak da gerçekleşebilir.

bebeğin boynuna kordon dolanması önlenebilen bir durum değildir. Buna sebep olan kesinlikle anne değildir. 

Kordon Dolanmasının Tespit edilme Şekilleri

bebeğin boynuna kordon dolanması teşhisi yapılan ultrason görüntülemeleri ile olmaktadır. Gebeliğin ilk dönemlerinde gerçekleşen dolanmalar genellikle çözülmektedir. Bunu etkileyen etmenler ise bebeğin küçük olması ve plasenta sıvısının fazla olmasıdır. Ancak doğuma yakın zamanlarda kordon dolanması yaşayan bebeklerde kordonun çözülmesi pek mümkün olmamaktadır. Çünkü rahim içinde bebeğe hareket etmek için fazla yer kalmamıştır.
 

Ayrıca gebeliğin son aylarında fetüsün hareketleri izlenmelidir. Eğer fetüs günde on defadan daha az hareket ediyorsa bu durumda doktor ile görüşülmelidir. Diğer yandan gün içerisinde genelde çok fazla sayıda hareket eden fetüsün hareket sayısında birden bire yaşanan ani düşüşlerde de doktorla görüşülmelidir.

Kordon dolanmasının en sık görüldüğü bebekler ise rahimin arka duvarına yakın olan bebeklerdir. Bazı kaynaklarda erkek bebeklerde ve ikiz gebeliklerde kordon dolanmasının daha fazla görüldüğü belirtilmektedir.

Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması Zararları

bebeğin boynuna kordon dolanması bebeğin kalp ritmlerini etkilemeye başladığında tehlikeli hale gelmeye başlamaktadır. Bu sebeple normal doğum sürecinde olan anneler ve fetüsler NTS adlı cihaza bağlanırlar. Bu cihazlar fetüsün kalp atışlarını ve düzenini sürekli takip eder.

Dolanan kordonun bebeğe zarar verebilmesi için kordonun fetüsün boynunu oldukça sıkması gerekir.Kordonun fetüsün boğazını sıkması durumu genellikle fetüs doğum kanalına girdiği zamanlarda görülür. Bu durumda anne hala NTS cihazına bağlı olacağı için cihaz gerekli uyarıları doktora yapar. Doktor da durumun kritiklik seviyesine göre sezaryen kararını verebilir. Kordonun boynu sıkmasının tehlikeli olmasının sebebi fetüsün kalbini etkilemesi ve vücudundaki oksijen miktarını düşürmesidir. Bu şartların oluşmadığı  vakalarda ise bebek ya da annede herhangi bir hastalık ya da  sakatlık oluşmaz.

Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması Normal Doğumu Engeller mi?

Boynuna kordon dolanan bebeklerin büyük bir kısmı normal doğum yapılarak dünyaya getirilebilir. Kordon dolanması çok nadir olarak normal doğumlarda sorun teşkil eder. Dolanan kordonun doğum esnasında sorun oluşturması için rahim içinde kalan kordon kısmının çok kısa olması gerekir. Ancak bu koşul oluştuğunda doğum kanalındaki bebeğin boynunda ki kordon sıkışır. Geride kalacak kordonun uzunluğunun doğumdan önce tespit edilmesi ise imkansızdır. Bu yüzden bebeğin boynuna kordon dolanması sorun teşkil edip etmeyeceği ancak doğum esnasında belirlenebilir. Eğer dolanmadan dolayı bir sorun yaşanırsa normal doğumdan sezaryen doğuma geçir yapılabilir. Doktor bu kararı doğum başladıktan sonra dahi alabilir. Diğer bir değişle doğumun yapıldığı esnada eğer bebeğin kalp ritminde bir sorun görülürse normal doğum işlemine son verilerek sezaryen doğuma geçilebilir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

21 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz