Gebelikte Bebeğe Kilo Aldıran Besinler

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Bebeğe Kilo Aldıran Besinler

Gebelikte Bebeğe Kilo Aldıran Besinler

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 65ZİYARET

  • 0YORUM

Her anne ve baba çocuklarının sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini ister. Bu yüzden gebelik dönemi çiftler için büyük önem taşır. Gebelik döneminde bebeğin sağlığını annenin her anı etkilemektedir. Öncelikle annenin mutlu olması, müzik dinlemesi, stresten uzak durması gibi ruhsal durumlar bebeğin de sağlığını etkilemektedir. Ayrıca dış etkenler de bu belirleyici özelliklerdendir. Bu yüzden annelerin gebelik dönemlerinde dumanlı hava sahalarından uzak durması ve sigara gibi kötü alışkanlıklara sahip olmaması istenir. Bu etkenler ile beraber bir de beslenme etkeni vardır.

Annelerin hamilelik döneminde bebeklerinin sağlığı için beslenmesine çok dikkat etmeleri gerekir. Hamilelikte doğru ve düzenli beslenme hem annenin hem de bebeğin sağlığını önemli derecede etkilemektedir. Eğer anne kötü ve düzensiz besinler tüketirse bebeğin hem sağlığı bozulur hem de gerektiği kadar kilolu olmayabilir. İleri ki yaşamında da bebek gelişimini düzenli olarak yapamayabilir. İşte hamilelik döneminde bebeğin sağlığının ne kadar önemli olduğu ortada. Gebelikte beslenme alışkanlıkları bebeğin sağlığını direk olarak etkilemektedir.

 

Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler

Hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler öncelikle sağlıklı ve organik olan yiyeceklerdir. Bu yiyecek ve içeceklerin başında süt ve süt ürünleri gelir. Süt ve süt ürünlerinin içerisinde bulunan özellikle de kalsiyum bebeğin kemik gelişimini direk olarak etkiler. Bununla beraber gebelik sırasında anne yumurta, doğal meyveler, et ve et ürünleri, avokado, ceviz, ıspanak, tahıllar ve kabak çekirdeği tüketmelidir. Eğer bebeğinizin kilo almasını istiyorsanız ve ayrıca sağlıklı bir vücuda sahip olmasını istiyorsanız mümkün mertebe aşırıya kaçmadan bu yiyeceklerden tüketmelisiniz. Sadece bebek sağlığı için değil annenin sağlığı açısından da bu besinler tamamen yararlı ve sağlıklıdır.

Süt ve Süt Ürünleri

Hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyeceklerin başında süt ve süt ürünleri vardır. Hamilelikte süt içmek hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir vücuda sahip olmasını sağlayan etkenlerdir. Fakat bu olaya sadece süt içmek olarak bakılmamalı. Özellikle de yoğurt ve peynirin bebeğin sağlığı için büyük yararı vardır. Süt ve süt ürünlerinin içerisinde bulunan kalsiyum, protein ve probiyotikler anne ve bebeğin sağlığını doğrudan etkiler. Bu ürünler hem anne sağlığını hem de bebeğin kilo alması açısından yararlı ve faydalı ürünlerdir. Her gün kahvaltıda peynir tüketmek, öğün yemeklerinde bir kase yoğurt tüketmek ve geceleri kefir veya süt tüketmek gebelikte bebeğin kilo almasını sağlar.

Et ve Et Ürünleri

Et ve et ürünleri aslıda her yaştaki bireyin sağlığı için önemlidir. Beyaz ya da kırmızı et olsun fark etmez tüm et ürünlerinin içerisinde yoğun bir şekilde protein bulunur. Protein gebelik döneminde bebeğe kilo aldıran besinler listesinin en önemlilerinden birisi. Bu yüzden fazla aşırıya kaçmadan yeterli derecede gebelik döneminde et tüketmek hem anne sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. 100 gram etten ortalama 20 gram protein depolanır. Bu değer gayet iyi bir değerdir. Hamilelik döneminde bebeğe kilo aldıran besinler listesinde et ve et ürünleri en üst sırada yer almaktadır. Bu sebeple haftada 3 kez et ve et ürünlerini annenin tüketmesi gerekir.

Gebelikte bebeğe kilo aldıran besinlerden bahsetmeye çalıştık. Öncelikle annenin bebeğin sağlığı için hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kendini daima bir düzeyde koruması gerekmektedir. Gebelik dönemi anne için ne kadar yorucu bir dönem olsa da annenin sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu konuda işin büyük bölümü babaya da düşüyor. Bu dönemde babalar anneye olumlu ve pozitif yaklaşmalıdırlar.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

65 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz