Babanın Doğuma Girmesi

0 Yorum yapıldı
Babanın Doğuma Girmesi

Babanın Doğuma Girmesi

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 241ZİYARET

  • 0YORUM

Duygusal anlamda doğuma şahitlik etmek en güzel anlardan biri olarak görülebilir. Baba açısından duruma bakıldığında, çocuğunun dünyaya gelişine tanıklık etmek unutulmaz anların başında gelmektedir. Doğum esnasında baba adaylarının yapabilecekleri şeyler sınırlı olsa da manevi olarak eşlerine verecekleri destekler büyük anlamlar ifade edebilir. Anne adaylarının yanında olmaları, heyecanlarını ve korkularını paylaşmaları baba adayları için yapılabilecek en güzel yardımdır. Fiziksel açıdan doğuma hazırlanan anne adayının yanında, psikolojik olarak eşini doğuma hazırlayan bir baba olmalıdır. 

Babalar Doğuma Girmeli mi ?

Baba adayları için doğum sürecinde yapılabilecek en güzel yardım, manevi anlamda verilecek destektir. Anne adayları için, zorlu ve meşakkatli bir süreç olan doğum esnasında, eşlerinden alabilecekleri destek ve yardım kendilerini iyi hissetmeleri, korkularının  ve tedirginliklerinin üstesinden gelebilmeleri ve beklenilen motivasyonu kendilerinde bulabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Psikolojik olarak yaşanılan stres ve korku bebeklerde olumsuz etki yaratabileceğinden, baba adaylarının annelerin duygularını kontrol etmelerine yardımcı olmaları önem arz etmektedir. Anne ve baba adayları için doğum, eşleri birbirlerine kenetleyen önemli bir olaydır. Doğum sonrasında ise bebek ile bağ kurmak açısından baba adaylarının da doğum alanında bulunması önemli görülmektedir. Bebek ile kurulan ilk bağın doğum anında gerçekleşmesi, anne ile olduğu kadar baba ile de sağlam duyguların oluşmasına yardımcı olacaktır.

Baba Adaylarının Doğum Esnasında Yapmaları Gerekenler

Baba adaylarının doğum esnasında eşlerinin yanında bulunması hem fiziki hem de manevi desteğin oldukça güzel bir örneği sayılmaktadır. Baba adayları annenin doğum esnasında elini tutabilir, cesaret verici konuşmalar yapabilir, duygularını paylaşmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda baba, doğum yerinin koruyucusu olabilmektedir. Annenin mahremiyetini sağlayan, doğum yerinin çevresindeki kalabalığı kontrol eden, annenin ihtiyacı olabilecek şeylerin temin  edilmesini sağlayan kişidir. Doğum esnasında istenilen bir öncelik veya tercih var ise bunu doğum personeline hatırlatmak da babaların yapabileceği önemli bir yardım olarak sayılabilmektedir. Doğum sürecine birebir tanık olan babalar için, annenin psikolojik durumunun kontrol altına alınması, doğum esnasında yaşanılacak olumsuz hislere karşı anne adayına gerekli desteği vermesi ve yanında olduğunu hissettirmesi önemlidir.

Baba Adaylarının Doğum Esnasında Yapmamaları Gerekenler

Annenin duygusal geçişleri ile paniğe kapılmamalı, doğum esnasında sakinliğini kaybetmemelidir. Tıbbi müdahalelere karışmamaları ve doğum ekibine yardımcı olacak şekilde olaya müdahil olmaları gerekmektedir. Anneler açısından oldukça zor bir durum sayılabilen doğum esnasında, anne adayları acı çekebilmekte ve aşırı tepkiler verebilmektedir. Bu esnada baba adayları da aşırı tepki vermekten kaçınmalıdır. Doğum esnasında yaşanabilecek tıbbi bir müdahale esnasında, baba adaylarının panik olmamaları, sakinliğini korumaları da önemlidir. Kullanılan kelimelere özen gösterilmeli, sakin ve yapıcı bir yol izlenilmelidir. Aşırı ve yüksek ses ile verilecek olan tepkilerden olabildiğince kaçınılması gerekmektedir. Annenin, baba adaylarından olumsuz şekilde etkilenmemesi açısından, duyguların hassasiyetine önem gösterilmesi gerekmektedir.

Doğum eşsiz bir olaydır ve çiftlerin bu süreçte birbirlerine destek olması, mutluluklarına şahit olması unutulmayacak anların başında gelmektedir. Ancak doğum zorlu ve sancılı bir süreçtir. Bu süreçte baba adaylarının kendinden emin ve kararlı olmaları gerekmektedir. Israr veya zorlama ile alınacak bir karar olumsuz etki ve sonuçlar doğurabilmektedir. Doğuma katılacak olan baba adaylarının kararı kendilerinin vermeleri ve bu kararın etkilerine ve sonuçlarına hazır olmaları gerekmektedir.  Tüm bu aşamalar esnasında babaların kendilerini fiziksel olarak hazırlamaları, uyku ve yemek gibi temel koşulları karşılamaları gerekmektedir. Çünkü doğum sonrasında neredeyse en büyük görev babalara düşmektedir. Yorgun annelerin dinlenmeye ve babaların çocuklar ile ilgilenmelerine ihtiyaç olabilmektedir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

241 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz