Aşılama İşlemi Nedir?

0 Yorum yapıldı
Aşılama İşlemi Nedir?

Aşılama İşlemi Nedir?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 358ZİYARET

  • 0YORUM

Aşılama, gayet basit ve etkili bir uygulamadır. Aşılama yöntemi günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.  Bu uygulamanın kullanım amacı uzun süre hamile kalamayan kişilerin hamile kalmasını sağlamaktır.  Aşılama, erkeğin sperm hücreleri alınarak anne adayının rahmine bırakılması işlemidir. Oldukça kolay ve kısa süren bu uygulama sayesinde uzun süre gebe kalamayan anne adayları bu yöntemle gebe kalma ihtimalini oldukça artırabilirler. Aşılama işlemi sırasında babadan alınan sperm hücreleri gelişmiş enjektör iğneleri ile alınarak anne adayının rahminin içine bırakılır. Bu, spermin hareket etmesi gereken süreyi kısaltır ve yumurtanın döllenmesini kolaylaştırır. Bu uygulama zahmetsiz ve kısa süren bir uygulamadır. Bu işlemin uygulanması ile kadınlar yüksek ihtimalle gebe kalabilirler. Oldukça fazla kullanılan bir uygulama olduğu için ailelerin sıklıkla tercih ettiği bir işlemdir. Günümüzde aşılama yöntemi ile hamile kalan birçok kadın vardır.

Aşılama Ne Zaman Yapılır?

Çiftlerin aşılama işlemini uygulanmadan önce normal şartlar ile gebe kalma yöntemlerinden hepsini denemeleri gerekmektedir. Bu işlem, normal ve doğal yöntemler başarılı olamaz ise tercih edilir. Çiftler korumasız olarak 1 sene boyunca cinsel birliktelik yaşayarak çocuk sahibi olmaya çalışmalıdırlar. Ancak çocuk sahibi olamazlar ise aşılama yöntemine başvurabilirler. Aşılama işlemi düşük sayıda sperm, sperm hareketliliğinde azalma, açıklanamayan kısırlık, boşalma işlev bozukluğu gibi durumlarda da önerilen bir yöntemdir. Aşılama işlemi son derece hızlı ve kolay bir işlem olduğu için ailelerin herhangi bir endişe duymasına gerek yoktur. Tıbbın bu konuda sağlamış olduğu alternatiflerden gönül rahatlığı ile faydalanabilirler. Ayrıca aşılama son derece acısız ve ağrısız bir işlemdir. Babanın sperm hücreleri enjektör yardımı ile alınarak anne adayının rahmine yerleştirilerek döllenmenin gerçekleşmesi beklenmektedir. 

Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama işlemi oldukça kolay ve risk bulundurmayan bir işlemdir. Bu sebepten dolayı ailelerin bu konu hakkında bir endişe duymasına gerek yoktur. Aşılamadan önce yumurtalarınızı olgunlaştırmaya ve döllenmeye hazır hale getirmeye yardımcı olan doğurganlık ilaçları alabilirsiniz. Doktorunuz, aşılama prosedürünü yumurtlama sırasında (yumurtalıklarınız yumurta bıraktığında) gerçekleştirir. Bazen size yumurtlamayı tetikleyen hormonlar verilebilir. Gerekli görülen araştırmalar ve muayeneler sonucunda hamilelik aşılaması uygun görülen anne adaylarına bu işlem uygulanabilir.

Aşılama işlemine uygun görülen anne adayı öncelikle bu işlemin rahat ve sorunsuz bir şekilde uygulanabilmesi için muayene pozisyonuna alınmalıdır. Böylece kadının vajinal bölgesine enjektör sorunsuz bir şekilde girecek ve işlem tamamlanabilecektir. Aşılama için öncelikle anne adayının vajinal bölgesine enjektörün rahat bir şekilde girebilmesi için bazı ekipmanlar yerleştirilir. Bu işlem kesinlikle bir acı vermeyen bir işlemdir. Daha sonra babadan alınan sağlıklı sperm hücreleri anne rahmine birkaç saniye içinde yerleştirilmektedir. Böylece aşılama işlemi gerçekleştirilmiş olur. Aşılama işleminden sonra, kısa bir süre için sırtüstü yatmanız istenir. İşlem bittiğinde, giyinerek normal günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz. İşlemden bir veya iki gün sonra bir miktar lekelenme yaşayabilirsiniz. Hamile kalmazsanız, diğer doğurganlık tedavilerine geçmeden önce aşılamayı tekrar deneyebilirsiniz. Genellikle, aynı tedavi hamilelik olasılığını en üst düzeye çıkarmak için üç ila altı ay boyunca kullanılır. Aşılama, basit ve düşük teknolojili bir prosedürdür ve diğer fertilite tedavilerine (tüp bebek) göre daha ucuz olabilir. Hamilelik şansınızı arttırır, ancak herkesin vücudu farklıdır, bu nedenle aşılama sonucu hamileliğin garantisi yoktur.

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

358 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz