Anneler Emzirirken Ne Yemeli?

0 Yorum yapıldı
Anneler Emzirirken Ne Yemeli?

Anneler Emzirirken Ne Yemeli?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 441ZİYARET

  • 0YORUM

Anneler Emzirirken Neler Yemeli?

Bebeklerde gaz sancısı en çok yaşanan durumlardan biridir. Annenin tükettiği besinler dolaylı yoldan da olsa bebeğe etki yapma özelliğine sahip olduğunu göz önünde bulundurursak, yiyecekleri tüketirken bunlara dikkat etmekde fayda var. 

Emzirme döneminde ne yemem gerekiyor diyosan, başta bebeğe gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak istiyorsan, Emzirirken Tüketmen Gereken Besin Ögeleri! yazımızı okuyabilirsin. 

 

Hamilelik sonrası saç dökülmesi için, tıklayın

 

Emzirirken Tüketmen Gereken Besin Ögeleri

Protein oranı: Ortalama bir günde 60-70 gram proteine ihtiyacın olduğunu varsayarsak, haşlanmış yumurta, balık, tavuk, kırmızı et ve baklagillerde bol bol protein açısından bu ihtiyacını giderecektir. 

Kalsiyum oranı: Gün içerisinde 1300 mlg kalsiyum almak ideal orandır.  Bunun için tüketmen gerek besin ögeleri, yağsız süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzelerden gerekli kalsiyum karşılanabilir. 

Karbonhidrat oranı: Özellikle bu dönemde yüksek enerjiye ihtiyaç duyduğu gözönünde bulundurursak buğday, kepek veya yulaflı ekmek, makarna pirinç ve kuskus gibi yiyeceklerden bu ihtiyacınızı gidereblirsiniz. 

Demir oranı: Kansızlık ve yorgunluğun düşmanı demir için günde 20 mgr alman yeteli bir miktar olacaktır. Beslenme listene dahil etmen gereken bir başka besin ögesi ise kırmızı et ve baklagiller. 

Sağlıklı yağlar: Bebeğin zeka gelişiminde oldukca önemli rol alan omega-3 ve omega-6 yağları, bebeğin zeka gelişimi için çok önemli. Tüketmek gereken besinler ise balık, ceviz, keyten tohumu gibi gıdalardır. 

Vitaminler ve mineraller: Özellikle D vitamini takviyesi için doktorla görüşmekte fayda var.  Peki diğer vitamin ve mineralleri hangi besinlerden karşılayabilirsiniz?

 

Bebek emzirmede beslenme nasıl olamlıdır? tıklayın.

 

Annelerin Emzirme Döneminde Listesinde Olması Gereken 5 Gıda

1. Omega-3 deposu yağlar; Hamilelikte olduğu gibi emzirme döneminde de oldukca faydalı olan balıklar, Uskumru, sardalya ve somon gibi omega-3 deposu yağlı balıklar, bebeğin beyin gelişimi için de oldukca faydalı bir etkendir. Bir diğer özelliği ise doğum sonrası depresyonunu önlemesidir. Fakat aşırı cıvaya maruz kalmamak adına balık tüketimini haftada 340 gram ile sınırlamakta fayda var.

2. Et; Demir eksikliği doğum sonrası yaşanan bilindik sorunların başında gelir. Bu doğum sonrası kan kaybına bağlı olarak gelişir.  Vücut onarıcı proteinleri barıdıran et; doğum sonrası, vücudunun toparlanıp kuvvetlenmesi için gerekli. 1 porsiyon (50-60 gr) dana bonfile ya da 3 kalem pirzola günlük et menünü oluşturabilir.

3. Süt ürünleri;  Kemik güclenmesinde oldukca faydası olan yoğurt, süt ve peynir birer kalsiyum deposudur. Bir diğer yöntem ise buharda az pişmiş yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek. 

4. Kahvaltılık gevrek;  Yeni adayaları için bebek bakımı kolay değildir. Bebeğin bakımı sırasında ciddi anlamada enerji kaybı gerçekleşir. Bunun sonucunda yorgun hisseden annelerin özellikle tam tahıllı kahvaltılık gevrek güne enerji ile başlamaları için bulunmaz bir besin kaynağıdır. Üstelik yulaflı kahvaltılık gevreği, hem sütünü arttırır, hem de enerji deposudur. 

5. Meyve ve sebzeler; Meyve, sağlıklı beslenme listesinin en başında gelen vitamin deposu niteliğinde bulunmaz bir nimettir. Meyve ve sebzelerin içinide bulunan lifler sayesin de sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı bir etkedir. Gaz yapmadıkları sürece tüm meyve ve sebzeleri emzirme döneminde tüketmen faydalı.

 

Yeni doğan bebekte kolik nasıl biter? tıklayın.

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

441 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz