Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

0 Yorum yapıldı
Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 418ZİYARET

 • 0YORUM

 

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Yeni doğan bebeğinin heyecanını yaşayan anne için sütünün yeterli olup olmadığı çok önemlidir. Yeni doğum yapmış bir anne yeni hayatına uyum sağlarken diğer yandan kendisine bağlı mini minnak bebeğinin beslenmesi ile yükümlüdür artık. 

Sitin vermini arttıran yiyecek ve içecekler dışında annenin fiziksel ve zihinsel huzuruda oldukça önemli bir etkendir. Bunun için sakin olmak, huzurlu olmak, dinlenmiş olmak ve uyumuş olmak da çok önemlidir. 

 

Anne sütünü artırmanın yolları nelerdir?

 

1. Bebeği emzirme sıklığını iyi ayarla!

Doğum sonrası hemen sütün gelmeyebilir. Bu durum 1-3 gün içinde düzene oturacaktır. Çünkü bebek emdikce süt gelecek ve yavaş yavaş artacaktır. bebeğin isteği doğrutulsunda ki ağlama ile belli edecektir; emzirme sıklığını ayarlayabilirsin. İlk zamanlarda emzirme sıklığı günde 8-10 kez olması normaldir. Bunun için de debebeği, iki satte bir emzirmek gerek. 

Yenidoğan bebeğin emzirmede yorulduğu için ilk zamanlar emzirme sıklığı fazla ama süresi kısa olacaktır. Fakat günler geçtikçe bebeğin bu tempoya alışıacağı için emzirme süren artacak fakat sıklık azalacaktır. Özellikle 3. aydan itibaren emzirme sayısı günde 4-5'e, altıncı ay itibariyle de 3-4'e iner.

 

2. Emzirmeye hazır bir meme!

Ağrısız bir emzirme demek bebeğin huzurlu bir beslenme sağlaması demektir. Meme ucunda çatlaklık yda ağrı bebeği etkileyeceği için emzirme sorunlu olabilir. Bunun için doktorunuzdan meme ucu kremi önerisi alabilirsiniz. 

Bebeği emzirememe yada sütü boşaltamama gibi faktörlerde sütün azalmasına sebep olacaktır. Bu durumda soruna odaklı tedbirler alınmalıdır. Örn; meme ucunun çıkması için masaj yapılabilir ya da süt pompası kullanılabilir. 

3. Bebeği emzirmede doğru pozisyonu bulmak!

Bebeğin memeni doğru kavraması için, doğru bir pozisyon da emzirmek gerek ve bu da sütün daha iyi çekilmesini sağlayarak artımını sağlar. Bebeğin kuvvetli çekimi demek, iyi salım demektir. 

 

4. İyice boşalmış bir meme!

Süt salımının gerçekleşmesi için iyice boşalmış meme en önemli etkenlerden biridir. Bu sebeple;

 • İyice boşalmamış memenin ardından diğerini vermemen,
 • Bebeğin en son emdiği memeyi bir sonraki emzirmede de o memeden başlamadan, 
 • Bebeğin sütü iyice boşaltamamsı sonucu, emzirme sonunda süt pompası ile ile sütünü sağman önemlidir. 

 

5. Süt pompası kullanımını öğrenmen!

Doğru bir kullanımla süt pompası, sütün artımını sağlayacaktır. 

Yenidoğan bebeklerde özellikle kuvetli bir çekim sağlayamaması sonucu, süt pompası kullanımı devreye girmeli. Çünkü emiş gücü kuvvetli bir süt pompası ile süt salınımını arttarabilirsiniz. 

Bazı sağlık durumları sonucu yada kullanılan bazı ilaçlar gereği doktorunuz süt vemenizi istemyebilir. Bu tür durumlarda vücuda doğru sinyali vermek adına sütün sağımını gerçekleştirmek gerek. Sütünü sağarak salınım için hazır halde bekletebilirsin.

 

6. Süt verimini arttıran yiyecekler tüket!

Bu dönemde zihinsel rahatlık yanı sıra anne sütünü artıran gıdaların tüketimide oldukça önemlidir. 

Anne sütü yapan yiyecek ve içeçekler nelerdir, gaz yapan yiyecekler nelerdir; Anne sütü yapan yiyecekler, yazımızı okuyabilirsin.

 

7. Düzenli ve yeterli uyu!

Bu isteği gereçekleştirmek özellikle yeni doğum yapan anneler için biraz zor da olsa yinede olabildiğince uyumak önerilir.  Mesela bebeğin uyuduğu anları kollayarak bu işlevi gerçekleştirebilirsin. İlk günlerde özellikle ev işlerini aksat mümkünse. Gerekirse yakın çevre ve akrabalardan yardım iste. 

 

8. Ruhen ve zihnen huzurlu ol!

Yeni anneler için bu yeni sürece alışmak oldukca zordur. Bu zorluğa birde, gelen gidenin fikrini beyan etmesi ile psikolojik çöküntü yaşamlarına neden olmaları yokmu? 'Falanca gelinin sütü çok geliyormuş, hoşav içtiği için' yakın çevreden gelen bu tür yorumları kafana takma lütfen. Malesef ki sahip olduğumuz kültürümüzde her annenin başına geliyor bu tür olaylar. Bu tür ortamlarda biraz zorda olsa seni mutlu edecek şeylere odaklanmanı tavsiye ederim. Yaşadığın yorgunluk içinde müzik dinleme vakitleri, kitap okuma saatleri yada arkadaşınla kahve kaçamakları yapmaya çalış. Planlı bir zamanla haftada birkaç kez yapmayı dene. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

418 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz