Anne emzirme Döneminde Neler Yemeli/İçmeli?

0 Yorum yapıldı
Anne emzirme Döneminde Neler Yemeli/İçmeli?

Anne emzirme Döneminde Neler Yemeli/İçmeli?

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 461ZİYARET

 • 0YORUM

Anne Emzirme Dönemindeyken Neler Yememeli?

Bebeğin sağlıklı beslenmesi ile hamileyken dikkat edildiği gibi emzirirkende direk etki edibileceğini unutmamak gerek. Anne sütüne gaz yapabilecek yiyecekler, emzirirken yenmemesi gerekenler nelerdir, bütün bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

 

Emzirmede gaz yapan yiyecekler neler?

Annelerin en büyük problerinden biri olan gaz sancısı, sadece annenin yedikelerinden kaynaklı değildir. Ama yinede, genel olarak gaz sancısının yol açtığı, uzun süreli ağlamala nöbetleri olan kolik rahatsızlığı dahi süte gaz etkisi yapan yiyeceklerin etkisi olduğu düşünülüyor.

 

Kolik nedir? tılayın.

 

Gaz yapan yiyecek ve içecekler:

 • Kuru fasulye, nohut gibi baklagiller.
 • İçlerindeki sülfür nedeniyle karnabahar, brokoli, lahana,
 • Gazlı içecekler,
 • Mide de bulunan asit oranını arttırdığı için ve hazmı zorlaştırıcı etkisi nedeniyle acı ve baharatlı yiyecekler,
 • İnet sütü ve inet sütü ile yapılan yoğurt, dondurma ve peynir çeşitleri. ( İnet sütünden, bazı bebekler bu sorunu yaşar)
 • Portakal, kavun, kiraz,
 • Pırasa, kereviz, enginar, barbunya.

Emzirme döneminde bu yiyecekler kesinlikle olmamalı diye bir şey yok. Yukarda sayılan yiyecekler kişisel olarak etkileri değişkenlik gösterdiğinden bunları deneyerek öğrenebilirsin. Bunlar genel bilgi adı altında paylaşılıyor. Hamile kalmadan önce gaz sebebi olan yiyecekleri bırakıp, bunları yiyerek gaz yapıp yapmadığını öğrenmiş olursun.

 

Kolik sansıcı nasıl geçer? tıklayın

 

Bunlarla bitmiyor, emziren anneler ne yememeli / içmemeli?

Çiğ et ve bazı balıklar

Hamilelikte de tavsiye edilmeyen ve enfeksiyon kapma riski taşıyan bu besinler emzirirkende kesinlikle çiğ et, ve bazı balıklar önerilmiyor. Hamilelik döneminde olduğu kadar zararlı olmasa da emzirme döneminde yanlış bir beslneme sonucu süt ile bebeğinize etki yapacağını unutmayın. 

Hamilelikte tavsiye edilmeyen uskumru, kılıç balığı, köpekbalığı gibi yüksek cıva ve metal içeren balıklarda tavsiye edilmeyen başka besin öğeleridir. 

 

Bebek emzirmede beslenme nasıl olmalı? tıklayın

 

Kafein tüketimi

Kafeine alışmış bir bünye ve uzak durmak, bazı anneler için zor olsada, bebeğin emzirme yolu ile içilen yada tüketilen kafein yoğunluğu sonucu huzursuz ve uyku sorunu yaşayabilir. Bu sebeple kahveyi ve çikolatayı sınırlı tüketmelisin. Fakat günde bir ya da iki küçük fincan kahve ile yetinebilirsin.

 

Rezene çayı tüketilmeli mi?

Hamilelik sürecin de bitki çayı yoktu, fakat emzirmede bitki çayı içmekte sakınca yoktur. Hatta rezene çayı anne sütünü arttırmakla bilinen bir içecektir. 

 

Bebeklerde oluşan hırıltı nedenleri için tıklayın.

 

Emzirmede hangi beslenme, bebekte alerjiye neden olur?

Aileden gelen bir alerjik hastalık varsa sende, yumurta, yer fıstığı ve inek sütüne karşı temkinli yaklaşmakta fayda var. Bunula ilgili kesin bir bulgu olduğu söylenemez fakat bu konu ile ilgili doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Bununla ilgili, emzirme döneminde yapılan yumurta ve süt kısıtlama diyeti ile bebekte çıkan egzemaların azaldığı görülmüştür. 

 

Bebeklerde gaz sorunu için tıklayın.

 

Bebekte gıda alerjisi olduğunu nasıl anlarsın?

Emzirme sonucu bebeklete aşağıdaki belirtilerden bazılarını görüyorsan muhtemelen sütüne geçen bazı besin öğeleri alerji yapıyordur:

Kızarıklık,

Hırıltılı nefes,

Aşırı hırçınlık,

Kabızlık,

İshal,

Bağırsaklarda rahatsızlık,

Kusma.

Bu tür bir durum da bir kaç hafta beslenme listenden süphelenediğin yiyecekleri çıkar, semptomların geçip geçmediğine bak. Ve değiştirdiğin yiyeceklerin yerine yenilerini koymayı unutma.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

461 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz