Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken 10 Kural

0 Yorum yapıldı
Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken 10 Kural

Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken 10 Kural

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 433ZİYARET

  • 0YORUM

Anne adayının dikkat etmesi gereken 10 altın kural

Belki uzun zamandır belki de erlen gelen mutlu haberi adlınız... Artık siz bir anne adayısınız ve bu süreçte yeniyseniz, ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız sorularınız cevablarını karşılayacaktır.  Bu unutulmaz sürec için yapmanız gereken 10 kuralı sizler için derledik.

Anne adaylarının bu gebelik süresi boyunca sağlıklı bir şeklide geçirmelerini sağlamak için aşağıdakilere dikkat etmelidir. 

 

1. Egzersiz yapmak

Normal hayatta da egzersiz yapmanın faydaları çokken gebelik sürecinin de vazgeçilmez 1. kuralıdır. Egzersizin hamileliğe faydaları çokken diğer yandan da derecesinde olmamasına dikkat edin. Doğum anında büyük enerji sarfedileceği için anne adayını formda girmesi gerekir doğuma. Hareketten ziyade açık alanda temiz havada yürüyüş tam da iyi gelecek bir egzersizdir. Fakat aksine uzun ve yorucu yürüyüşlerden uzak durulmalıdır. Bunlar dışında ağır ve keskin hareketlerden mutlaka sakınmalıdır.

 

Gebelikte yoganın önemi için tıklayın.

 

2. Kilodan uzak dur!

Hamilelik süreci boyunca kilolara çok dikkat edilmelidir. Hamilelik süreci boyunca 9-12,5 kilo alımı normal görülür. Gebeliğin 20. haftasında 2-2.5 kilo, 26. haftasına olan süreye kadar da 2-2,5 kg daha alınması normal bir orandır. 

 

Hamilelikte sağlıklı beslenme için tıklayın. 

 

3. Çalışma hayatı

Doktor tarafından aksi söylenmediği sürece çalışmada bir sorun yoktur. Fakat anne adayını zorlayacak ve yoracak fiziksel aktivitilerden uzak durulmalıdır. Bu durum düşük tehlikesi yada erken doğum için risk arzeder.

 

Doğum öncesi doğum sonrası dikkat edilmesi gerekenler.

 

4. Yolculuk yapılması

Doktor tarafından onay verildikce kısa yolcuklar anne adayını zorlamayacaktır. Fakat daha uzun yolculuklar söz konusu olduğun da iki saatte bir yürüyüş yapılmalıdır. Uçak yolculuğunda kabin basıncı ayarlı olması durumunda herhangi bir risk arzetmez. Fakat emniyet kemerinin verebileceği rahatsızlık sonucu koltuğun yatırılması ile arkaya yaslanarak oturmanız tavsiye edilebilir.

 

5. Banyo yapımı

Gebelik dönemi boyunca yada lohusalık döneminde banyo yapmanın bir sakıncası yoktur. Fakat banyo suyunu sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Çok sıcak yada çok soğuk olamamalıdır. İlerleyen gebelik haftaların da banyo da kayma riski olabileceği için dikkat edilmelidr. hamilelik dönemi boyunca yüzmede herhangi bir sroun yoktur.

 

Normal doğum nasıl yapılır? tıklayın

 

6. Gebelikte giyim

Gebelik süresi boyunca giyim de rahatlık ve pratiklik anne adayı için uygun olacaktır. Beli sıkan korseler, jartiyer, lastik çorap bağı kullanmama özen gösterin. Fakat aksi halde karın duvarı yetersizliği durumunda özel gebelik korseleri kullanılabilir. Bu dönemde anneleri en dikkat etmesi gerek bir şey daha ayak rahatlığı, bu yüzden toğuklu ayakkabılardan sakınmalı, düz ve rahat ayakkabılar giyilmelidir. 

 

Hamilelik sonrası saç dökülmesi için tıklayın.

 

7. Bağırsak hareketliliği

Bu sürecte bağırsak sorunu yaşamanız olağan ve ileri derece kabızlık söz konusu olabilir. Günde iki kez tuvalet alışkanlığı kazanmakta fayda var. Bunu daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini istiyorsanız sebze ve meyve tüketin. Diğer yandan düzenli egzersiz ve su içimi bu hazmı kolaylaşıtaracaktır, bağırsak hareketliliği sağlayacaktır. 

 

Anne sütü yapan yiyecekler için tıklayın.

 

8. Gebelikte cinsel ilişki

Hamilelik süreci boyunca son ay hariç cinselliğin bir zararı yoktur. Bunu aksine düşük yada erken doğum riski taşıyan annelerde cinsel ilişki önerilmez. 

 

Hamilelikte cinsel ilişki zaralı mıdır? tıklayın. 

 

9. Karın ve göğüs bakımı

Hamilelikte aşırı kilo alımı sonucu karın ve memelerde çatlaklık oluşumunu sağlar. Bu yüzden kesin çözüm olmamakla birlikte doktor tavsiyesi ile bakım kremleri kullanılabilir. 

 

Doğum sonrası leke oluşumu için tıklayın.

 

10. Gebelikte ağız ve diş bakımı

Gebeliğinizi planlamadan yada gebeliğin ilk haftalarında çürük dişler onarılmalı ve tedavi edilmelidir. Her yemek sonrası dişler fırçalanmalı yada bir ip yardımı ile temizlenmelidir. Gebeliğin 4. ayından sonra oluşabilecek hormonsal değişim sonucu diş etlerinde büyüme ve hassasiyet soz konusu olacaktır. Bu durumun açtığı sorunların başında diş eti iltihabıdır. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ve 7-8 damla limon sıkarak hazırlanan sıvı yardımı ile gargara yapılmalabilir. Gebelikte dişlere cerrahi girişim yapılabilir. Cıvalı amalgam kullanılmaması tavsiye edilir.

 

Bebeklerde ağız ve diş sağlığı için tıklayın.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

433 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz