Amniyon Sıvısı Nedir ?

0 Yorum yapıldı
Amniyon Sıvısı Nedir ?

Amniyon Sıvısı Nedir ?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 306ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelikte anne adayının vücudu ve hormonları genel olarak bir değişim içerisine girmektedir. Gebelik dönemi her kadın için oldukça önemli ve heyecanlı bir süreçtir. Her geçen gün, fetüs ve içinde bulunduğu amniyon kesesi değişim göstermektedir. Amniyon kesesi tek bir parçadır fakat komplike bir yapıdır. Amniyon kesesi anne karnındaki bebeğin hem beslenmesine hem boşaltımına hem de dolaşımına yardımcı olan en birincil yapıdır. Amniyon kesesi çok önemli yapılara sahiptir ve bunlardan bir tanesi de amniyon kesesi içerisinde bulunan amniyon sıvısıdır. Amniyon sıvısının görevi oldukça fazladır ve gelişmekte olan bebeği dışarıdan gelebilecek fiziksel darbelere karşı korurken içerden de bebeğin sağlıklı kalabilmesi için gerekli olan ortamın stabilitisenin korunmasına yardım eder. Amniyon sıvısı fetüs için oldukça hayati bir öneme sahiptir. Gebelikte bakılan ve sık sık kontrol edilen parametrelerden bir tanesi de amniyon sıvısıdır. Amniyon sıvısı ölçümü özellikle gebeliğin son haftalarına doğru yapılmakta ve daha fazla özen gösterilmektedir. 

Amniyon Sıvısı Miktarı

Gebelik boyunca fetüsün gelişimi doğum anına kadar aralıksız devam etmektedir. Fetüs tüm bu değişimlerini ve gelişimlerini amniyon kesesi içerisinde tamamlamaya çalışmaktadır. Fetüsün gelişimi üzerine en fazla etkisi olan yapılardan bir tanesinin amniyon kesesi ve bu kese içerisinde yer alan amniyon sıvısının olduğu kesindir. Bu kese ve içerisindeki yapıların hepsi buna amniyon sıvısı da dahil, doğuma kadar her geçen gün biraz daha farklılaşmakta ve gerek sıvının içeriği gerekse de amniyon sıvı miktarı değişmektedir. Amniyon sıvısının ne kadar önemli olduğu ve özellikle gebeliğin son dönemlerinde sık sık ölçülmesi gerektiği uzmanlar tarafından önerilmektedir. Gebeliğin ilk dönemlerinde fazla bir miktar olmamakla birlikte yavaş yavaş gebelik ilerledikçe ve fetüs ile amniyon kesesinin gitgide büyümesi ile birlikte amniyotik sıvının miktarında artış söz konusudur. Amniyon sıvısı belli bir seviyeye kadar artmakta ve bu seviye fetüs için oldukça hayati bir öneme sahip olmaktadır. Amniyon sıvısı gebeliğin son dönemlerinde en yüksek seviyeye çıkmaktadır ve sonra doğuma kadar yükselmesi yavaşlamaktadır. Burada önemli olan ve dikkat edilmesi gereken şey ise amniyon sıvısının fazlalığı ya da amniyon sıvısının azalmasıdır. Bunun için anne adayının rutin kontrollerinde amniyon sıvısı ölçümü yer almaktadır. Olması gerekenden az olması ya da fazla olması fetüsün hayatını tehlikeye attığı ve ani doğuma neden olabileceği için anne adayı gözlem altına alınır ve gerekli olan müdahaleler yapılır. Amniyon sıvısı, yani bebeğin suyunun fazla veya az olması ile ilgili konulara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://annegebelik.com/bebegin-suyunun-az-olmasi

https://annegebelik.com/bebegin-suyunun-fazla-olmasi

Amniyon Sıvısı Ölçümü Nasıl Yapılır?

Amniyon sıvısı ölçümü her gebe kadının yaptırmış olduğu ve bildiği bir ölçüm testidir. Özellikle gebeliğin son haftalarına doğru oldukça önemli bir test olan amniyon sıvısı ölçümü oldukça basit ve yapımı kolaydır. Fazla bir zaman almayan bu ölçüm kısa sürede bebeğin sağlığı ve içerisinde bulunduğu amniyon sıvısının miktarı hakkında uzmanlara gerekli olan bütün bilgileri sağlamaktadır. Amniyon sıvısı ölçümünde, anne adayının rahmi doktoru tarafından 4 tarafı ayrı ayrı olacak şekilde ultrasonla ölçülmeye başlanır. Uterusun her bir yerinden elde edilen hacim alanı formüller arasında konularak gerekli olan hesaplamalar yapılır ve bu 4 ayrı ölçümle birlikte amniyon sıvısının tam miktarı bulunur.

Amniyon kesesinin içindeki bu sıvının uterus içerisinde orantılı ve doğru dağılımlı şekilde bulunması da oldukça önemlidir. Sıvının sadece tek bir bölgede yoğun olarak toplanması da hayati risk içerebilmektedir. Çıkan sonuca göre de gebelik değerlendirilir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

306 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz