Akraba Evliliği İle Çocuk Sahibi Olmak

0 Yorum yapıldı
Akraba Evliliği İle Çocuk Sahibi Olmak

Akraba Evliliği İle Çocuk Sahibi Olmak

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 90ZİYARET

  • 0YORUM

Akraba Evliliği ile Çocuk Sahibi Olmanın Olası Riskleri

Akraba evliliği neden sağlıklı nesillerin oluşması için risk teşkil eden bir durumdur? Eğitim düzeyi yüksek olan kişilerin akraba evliliğinin genetik risklerinin farkında olma olasılığı daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Akraba Evliliği ve Oluşturabileceği Zararlar Hakkında

Aynı aileden genetik olarak ilişkili insanlardan doğan - akraba evliliğinden dünyaya gelen çocuklar - ciddi sağlık riskleriyle karşı karşıyadır. Uygulamanın halen yaygın olduğu Suudi Arabistan'da yapılan son bir araştırma, oradaki kadınların bu risklerle ilgili farkındalıklarının erkeklerle karşılaştırıldığında daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Akraba evliliği, bilişsel anlamda zorluklar yaşayan çocukların, kalp kusurlarının ve işitme bozukluğunun yanı sıra genetik olarak diğer kalıtsal hastalıklarla da sonuçlanabilir. Ayrıca, arızalı bir genin iki kopyasını ortak bir atadan devralarak, aksi halde resesif genetik hastalıkları devam ettiren bir çocuğun doğma riskine yol açabilir.

Kral Abdullah, Uluslararası Tıp Araştırma Merkezi'nden Anwar Ahmed ve Suudi Arabistan'ın dört bir yanından toplanan bir araştırma ekibi bu sağlık riskleri ile ilgili bilgi seviyelerini belirlemek için 18 yaş üstü 386 Suudi'nin kesitsel bir çalışmasını yaptı.

Her katılımcı iki anket doldurdu. Bunlardan ilki, ailelerinin eğitim düzeyi de dahil olmak üzere sosyal ayrıntıları toplamayı, evlilik ve bilinen kalıtsal hastalıklar hakkında sorular içermeyi amaçladı. İkinci anket, akraba evliliğinin genetik sonuçları hakkındaki bilgilere daha fazla odaklandı.

 

 

Akraba Evliliği Sakıncaları Nedir?

Genel olarak, akraba evliliğinin neden olduğu genetik dengesizlik bilgisi Suudi yetişkinler arasında diğer ülkelere göre daha düşüktü. Ankete katılanların yaklaşık % 6'sı herhangi bir bilgiden yoksundu ve sorgulananların üçte biri hiçbir zaman genetik hastalıklarla ilgili bilgi almadı. İlginç bir şekilde, cinsiyetler arasında güçlü bir eşitsizlik vardı. Yapılan araştırma, kadınların tıbbi sonuçları erkeklerden çok daha fazla anladığını gösterdi.

Uzmanlar bu durumu, “Bu, toplumumuzdaki kadınların tıbbi bilgileri, geleneksel kültürle çelişki durumunda tıbbi bilgileri reddetme ihtimalinin daha yüksek olan erkeklerin aksine, nesnel bir şekilde kabul etme eğiliminde olmalarıyla açıklanabilir” şeklinde ifade etti.

Ayrıca, çalışma daha yüksek eğitim seviyesine sahip olanların, arkadaşlarından tıbbi bilgi alanlarla birlikte genetik riskleri anlama ve akraba evliliği durumuna karşı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Ailelerin daha az eğitime sahip oldukları kökenden gelenlerin bilgisinin sınırlı olduğu ve akraba evliliği konusunun uzun süredir devam eden gelenekten gelme olasılığı daha yüksekti.

Ekip, sonuçlarda dikkatli olunmasını tavsiye ediyor. Çünkü yetişkin bilincinin daha geniş ve kapsamlı bir şekilde araştırılması gerekiyor. Bununla birlikte, Suudi Arabistan, akraba evlilikleriyle ilişkili riskler konusunda yaygın bir sağlık bilinci oluşturması gerektiğine inanıyor.

Yakın akraba ile evlenmek, genetik çeşitliliği azaltmaktadır. Bu da ciddi ve bazen öldürücü mutasyonların birikmesine neden olabilir. Örneğin, İngiliz monarşisi gibi akrabalar arasında  evlilik yapan grupların, her türden kötü genetik problemi olan çocukları vardı. 

Yakın aile bireyleriyle evlenmek tarihe bakılırsa birçok ülkede göçmenler arasında bir gelenek olmuştur. Bu da. Daha yüksek genetik hastalık oranlarına yol açmaktadır.

Tüm dünyada bir milyar insan, akrabalar arasında evlenmek fikrinin yaygın olduğu ülkelerde yaşıyor. Bu bir milyarın üçte biri ikinci bir kuzenle evli ya da daha yakın bir akrabasıyla... Ya da böyle bir evlilik soylarında mevcuttur. 1. ve 2. çocuklar arasındaki genetik bozuklukların sıklığı, birbiri ile akraba olmayan ebeveynlerin çocuklarında genetik bozukluk görülme olasılığından iki kez daha fazladır.

Bazı Güney Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde, evliliklerin yarısı akraba evliliği şeklinde gerçekleştirilmektedir. Pakistan'da, nüfusun yarısı, herhangi bir ülkeden daha fazla, birinci veya ikinci kuzenle evlenir. Kırsal kesimde bu % 80 olabilir. İslamabad'daki Quaid-i-Azam Üniversitesi'nde antropolog olan Hafeez ur Rehman istatistikleri bu şekilde belirtiyor. Bu bölgelerden gelen göçmenler akraba evliliği geleneğini sürdürmektedir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

90 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz